< sekcia Kultúra

Rakúsky spisovateľ Franzobel predstavuje román Dobytie Ameriky

lustračná snímka. Foto: TASR/AP

Po bestselleri Das Floß der Medusa (Vor medúzy) sa Franzobel vydal vo svojom novom románe po stopách divokého dobyvateľa USA v roku 1538.

Bratislava 19. apríla (TASR) - Dobytie Ameriky je názov nového románu rakúskeho spisovateľa Franzobela. Známy prozaik a dramatik predstaví svoj nový počin v rámci virtuálnej knižnej prezentácie. Autorské digitálne čítanie odpremiéruje v pondelok o 18.00 h na svojom YouTube kanáli Rakúske kultúrne fórum Bratislava.

"Franzobelov nový román je ohňostrojom vynaliezavosti a podobenstvom spoločnosti, v ktorej vládne chamtivosť a sebectvo a ktorá je márnivými a nekompetentnými vodcami vedená do záhuby," približuje knižnú novinku organizátor online prezentácie v nemeckom jazyku.

Po bestselleri Das Floß der Medusa (Vor medúzy) sa Franzobel vydal vo svojom novom románe po stopách divokého dobyvateľa USA v roku 1538. Ferdinand Desoto sprevádzal Pizarra do Peru, učil šachy a španielčinu kráľa Inkov, oplodnil jeho sestru a zbohatol na obchode s otrokmi. Bol už slávnym, keď v roku 1538 viedol veľkú výpravu na Floridu, ktorá zanechala hotovú spúšť na juhu Ameriky. Takmer o 500 rokov neskôr podal newyorský právnik sťažnosť v mene všetkých domorodých kmeňov, aby sa celé Spojené štáty vrátili ich pôvodným obyvateľom.

Franzobel (1967) sa narodil v meste Vöcklabruck v Hornom Rakúsku. Okrem iného získal Cenu Ingeborg Bachmannovej (1995), Cenu Arthura Schnitzlera (2002) a Cenu Nicolasa Borna (2017). Vo vydavateľstve Zsolnay mu naposledy vyšli detektívky Wiener Wunder (2014), Groschens Grab (2015) a Rechtswalzer (2019) a tiež román Das Floß der Medusa v roku 2017, za ktorý sa dostal do užšieho výberu Nemeckej knižnej ceny a bol ocenený Bavorskou knižnou cenou. Naposledy mu vyšiel v roku 2021 román Die Eroberung Amerikas (Dobytie Ameriky).