Quantcast
< sekcia Kultúra

Rodina a priatelia sa poslednýkrát rozlúčili s hercom Josefom Abrhámom

Český herec Josef Abrhám, foto z archívu. Foto: TASR/Radovan Stoklasa

So zosnulým hercom sa rozlúčili na rovnakom mieste, kde sa pred rokom konala verejná rozlúčka s jeho hereckou aj životnou partnerkou Libušou Šafránkovou.

Praha 6. júna (TASR) - V Prahe sa v pondelok popoludní uskutočnila posledná rozlúčka s populárnym českým hercom Josefom Abrhámom, ktorý zomrel 16. mája vo veku 82 rokov. Smútočný obrad sa začal o 13.00 h SELČ v Kostole sv. Anežky Českej v pražskej časti Spořilov.

S Abrhámom sa podľa portálu Novinky.cz prišlo rozlúčiť množstvo osobností českého kultúrneho života. V chráme bol prítomný napríklad režisér Jan Hřebejk, či herci Zdeněk Svěrák, Jiří Macháček a Martin Dejdar. Na smútočnom obrade sa zúčastnil aj prezident karlovarského filmového festivalu Jiří Bartoška a herečky Aňa Geislerová či Iva Janžurová. Na trúbku zahral slovenský jazzový trubkár Laco Déczi, ktorý bol podľa portálu Blesk.cz Abrhámovým obľúbencom. Na pohrebe predniesla niekoľko slov aj Dagmar Havlová - vdova po zosnulom exprezidentovi Václavovi Havlovi. Vence poslali aj český prezident Miloš Zeman a prezidentka SR Zuzana Čaputová, píše portál Novinky.cz.

Rodina, kolegovia a známi sa so zosnulým hercom rozlúčili na rovnakom mieste, kde sa pred rokom konala verejná rozlúčka s jeho hereckou aj životnou partnerkou Libušou Šafránkovou. Tá zomrela 9. júna 2021 vo veku 68 rokov.

Josef Abrhám sa narodil 14. decembra 1939 v Zlíne. Preslávili ho humorné i vážne úlohy. Divákom do pamäti sa zapísal ako záletný doktor Blažej zo seriálu Nemocnica na okraji mesta (1977-1981) alebo ako podvodník v kultovom filme Vrchní, prchni! (1980). Od roku 1976 bol ženatý s Libušou Šafránkovou. Ich syn Josef je režisérom. Práve v jeho réžii si Abrhám starší zahral sám seba v snímke Hoteliér (2013).