< sekcia Kultúra

RTVS je Senior Friendly

Ilustračná snímka. Foto: TASR/Michal Svítok

V jesennej vysielacej štruktúre nájdu diváci každý utorok večer na Jednotke novinku Stará škola, ktorej hlavnou myšlienkou je práve prekonávanie rozdielov medzi miléniovou generáciou Y a seniormi.

Bratislava 21. októbra (TASR) - RTVS je Senior Friendly. Ocenenie získala za špeciálne informačné a vzdelávacie programy vysielané pre seniorov. Súťaž s týmto názvom, ktorá štyri roky oceňuje ústretový prístup firiem, organizácií a inštitúcií k seniorom, organizuje združenie Klub Luna Senior Friendly a Občianske združenie Bagar. TASR o tom informovala Erika Rusnáková, hovorkyňa RTVS.

Zámerom súťaže je okrem iného upriamiť pozornosť na tých, ktorí prispievajú k tomu, aby sa seniorom žilo lepšie, kvalitnejšie a prispievajú svojimi aktivitami k zmene postojov k tejto sociálnej skupine. "RTVS sa v rámci svojich televíznych a rozhlasových programových služieb systematicky venuje aj starším divákom a poslucháčom, pričom dôraz kladie na premyslenú dramaturgiu. Vysiela pre nich množstvo dokumentárneho, zábavného, hudobného či dramatického programu, ako i pravidelné magazíny," poznamenal riaditeľ sekcie ľudských zdrojov Václav Staškovič, ktorý prevzal ocenenie za verejnoprávnu televíziu a rozhlas. Poukázal tiež na to, že táto inštitúcia ako najväčší mediálny dom na Slovensku má veľa zamestnancov nad 50 rokov. "Snažíme sa využiť ich pracovný a intelektuálny potenciál v prospech celej firmy, ako aj na odovzdávanie skúseností mladším kolegom."

Organizátori súťaže Senior Friendly zároveň upozorňujú na dôležitosť podpory aktívneho starnutia a medzigeneračnej spolupráce. "Medzi starými a mladými je bariéra, a to v podobe negatívnych postojov, v podobe možno iného spôsobu komunikovania. Sú tu technologické rozdiely v komunikácii a najväčším nepriateľom je čas. Čas nájsť si zo strany mladých na tých starších," konštatovala Lívia Matulová Osvaldová, riaditeľka Klubu Luna Senior Friendly.

V jesennej vysielacej štruktúre nájdu diváci každý utorok večer na Jednotke novinku Stará škola, ktorej hlavnou myšlienkou je práve prekonávanie rozdielov medzi miléniovou generáciou "Y" a seniormi. V novej 'docushow' spojili svoje sily tínedžeri s dôchodcami, aby dokázali, čo môžu spoločne dosiahnuť a čo všetko sa môžu od seba vzájomne naučiť.