< sekcia Kultúra

RTVS prinesie k výročiu Nežnej revolúcie reláciu Náš november '89

Bratislavské Námestie SNP počas povolenej manifestácie študentov a ďalších obyvateľov hlavného mesta Slovenska 22. novembra 1989. Foto: TASR/Alexander Buzinkay

Prvé dve časti relácie, odvysielané 6. a 7. júla, spracovali príbehy Juraja Flamíka a Jána Bencúra. Ďalšie časti relácie prinesie Rádio Slovensko cez víkend 13. a 14. júla o 12.10 h.

Bratislava 12. júla (TASR) - Rádio Slovensko a občianske združenie Post Bellum SK, ktoré na Slovensku vyhľadáva a dokumentuje spomienky pamätníkov kľúčových momentov 20. storočia, pri príležitosti blížiaceho sa 30. výročia Nežnej revolúcie vytvorili novú reláciu Náš november '89, ktorá bude mať symbolicky 30 častí. Poslucháči v nej postupne každý týždeň budú spoznávať aj menej známe príbehy aktérok a aktérov diania Nežnej revolúcie z rôznych kútov Slovenska.

„Som rada, že sa príbehy, ktoré pravidelne a dlhodobo dokumentujeme, mohli tentoraz dostať aj do éteru Rádia Slovensko, zvlášť pri tejto príležitosti. Pri práci na 15 častiach relácie, ktoré som mala na zodpovednosti, som si znovu uvedomila, aký široký záber malo dianie okolo revolúcie a o koľkých dôležitých ľuďoch takmer nehovoríme,” hovorí riaditeľka Post Bellum SK Sandra Polovková.

Prvé dve časti relácie, odvysielané 6. a 7. júla, spracovali príbehy Juraja Flamíka a Jána Bencúra. Flamík sa venoval ochranárskym aktivitám a podieľal sa na príprave dokumentu Bratislava/nahlas. V roku 1989 sa stal predsedom koordinačného výboru hnutia Verejnosť proti násiliu. Bencúr sa zúčastnil na Nežnej revolúcii v Dolnom Kubíne a neskôr sa stal štátnym tajomníkom ministerstva vnútra.

Ďalšie časti relácie prinesie Rádio Slovensko cez víkend 13. a 14. júla o 12.10 h. Budú patriť príbehom aktivistu a účastníka Nežnej Rastislava Šenkirika a psychiatra Pétra Hunčíka. Hunčík je jedným zo zakladateľov Maďarskej nezávislej iniciatívy a od jesene 1990 až do volieb v roku 1992 pôsobil ako poradca prezidenta Václava Havla v otázke národnostných menšín.

Nahrávky výpovedí pamätníkov revolúcie poskytlo združenie Post Bellum a sú súčasťou medzinárodného internetového archívu Príbehy 20. storočia. Autorsky a moderátorsky reláciu podchytila riaditeľka Post Bellum Sandra Polovková a moderátori a redaktori Rozhlasu a televízie Slovenska Soňa Gyarfášová, Michal Herceg a Vladimír Seman. Dramaturgicky projekt zastrešila Soňa Koželová.