< sekcia Kultúra

RTVS si pripomenie osobnosť zosnulej D. Špitzerovej

Na snímke nápis na budove RTVS v Mlynskej doline. Bratislava, 16. júla 2020. Foto: TASR – Michal Svítok

V roku 2016 jej vtedajší prezident SR Andrej Kiska udelil štátne vyznamenanie Rad Ľudovíta Štúra II. triedy za mimoriadne zásluhy o demokraciu a ochranu ľudských práv a slobôd.

Bratislava 22. januára (TASR) - Rozhlas a televízia Slovenska (RTVS) si v sobotu (23. 1.) pripomenie osobnosť zosnulej herečky Dalmy Špitzerovej v relácii Anjeli strážni. TASR o tom informovala hovorkyňa RTVS Andrea Pivarčiová. Špitzerová zomrela v noci na štvrtok (21. 1.) vo veku 95 rokov. Divadelná herečka prežila holokaust a zapojila sa do protinacistického odboja.

"RTVS so zármutkom prijala správu o úmrtí herečky Dalmy Špitzerovej, ktorá prežila holokaust. Jej osobnosť si pripomenieme na Dvojke v sobotu 23. januára večer o 20.10 h v relácii Anjeli strážni," uviedla Pivarčiová.

Dalma Špitzerová sa narodila v roku 1925 do židovskej rodiny. Keď sa v roku 1942 začali transporty do pracovných a koncentračných táborov, otec ju spolu s jej sestrami poslal do Maďarska. Neskôr sa dostala do internačného tábora v Užhorode a následne do zberného tábora v Novákoch. V tábore hrávala nielen divadlo, ale zapojila sa i do podzemného hnutia.

Po vypuknutí Slovenského národného povstania utiekla do Banskej Bystrice, kde sa pripojila k povstalcom. Po vojne sa stala divadelnou herečkou, neskôr pracovala ako asistentka réžie. Po Nežnej revolúcii vyučovala súkromne herectvo.

V roku 2016 jej vtedajší prezident SR Andrej Kiska udelil štátne vyznamenanie Rad Ľudovíta Štúra II. triedy za mimoriadne zásluhy o demokraciu a ochranu ľudských práv a slobôd. V roku 2019 dostala od občianskeho združenia Post Bellum Cenu Pamäti národa.