< sekcia Kultúra

RTVS si vo vysielaní pripomenie zosnulého D. Mitanu

Na snímke Dušan Mitana (vľavo) a Dušan Dušek. Foto: TASR/Alica Jančoková

Televízni diváci si na neho zaspomínajú v stredu o 22.45 h na Dvojke v portréte Pútnik Dušan Mitana. Rádio Devín mimoriadne uvedie Čítanie na pokračovanie s názvom Holé príbehy.

Bratislava 22. mája (TASR) – Rozhlas a televízia Slovenska (RTVS) si vo svojom televíznom i rozhlasovom vysielaní pripomenie zosnulého slovenského spisovateľa, scenáristu a dramatika Dušana Mitanu. TASR informovala PR manažérka RTVS Silvia Turnerová.

Televízni diváci si na neho zaspomínajú v stredu o 22.45 h na Dvojke v portréte Pútnik Dušan Mitana. Vo štvrtok (23. 5.) odvysiela RTVS na Dvojke o 10.00 h inscenáciu Navráťte sa k otcom svojim.

Rádio Devín mimoriadne uvedie Čítanie na pokračovanie s názvom Holé príbehy, a to od stredy do piatka (24. 5.) vždy o 13.30 h. Okrem toho si Mitanu pripomenie v stredu o 15.50 h aj prostredníctvom jeho veršov v podaní Ivana Vojteka z roku 1997 s názvom Tak už vstaň. Následne o 17.00 h uvedie rádio reláciu Zaznamenávanie chvíle s Dušanom Mitanom z roku 1994.

Rádio Devín zároveň vo štvrtok o 20.00 h odvysiela reprízu relácie Poetikon – Šialený mesiac z roku 1993, koncipovanú ako stretnutie Dušana Mitanu s dielami básnikov, ktoré sú mu blízke. Pokračovať v spomienke bude rádio aj v nedeľu (26. 5.), keď o 14.00 h ponúkne jeho poviedku Jastrab v autorskom spracovaní Slávky Liptákovej. Vysielanie rádia bude patriť aj dvom jeho prózam Cesta za bratom a Môj rodný cintorín, či rozhlasovej hre Nero alebo Posledný súd.

"Rádio Devín pripravuje aj špeciálne vysielanie v deň poslednej rozlúčky s týmto významným spisovateľom," doplnila Turnerová.

Rádio Regina Západ odvysiela v stredu popoludní Spomienku na Dušana Mitanu. Ukážky z jeho diel, ale aj rozprávanie o jeho tvorbe a životnej filozofii si budú môcť poslucháči vypočuť od 13.12 h. Zaspomína si na neho aj literárny vedec Igor Hochel.