< sekcia Kultúra

RTVS: Špeciálne vydanie magazínu VAT sa venuje vedcom roka 2019

23. ročník vyhlásenia výsledkov súťaže Vedec roka SR za rok 2019 v piatich kategóriách na pôde Filozofickej fakulty UK v Bratislave 16. júna 2020. Na snímke ocenení, zľava Vedec roka SR Peter Skyba, Technológ roka Emil Spišák, Osobnosť medzinárodnej spolupráce Dušan Galusek, Inovátor roka Ján Híveš a Mladý vedecký pracovník Cyril Rajnák. Foto: TASR - Jaroslav Novák

Ocenenie Vedec roka SR je spoločným projektom Centra vedecko-technických informácií SR, Slovenskej akadémie vied a Zväzu slovenských vedeckotechnických spoločností.

Bratislava 17. júna (TASR) - Už šiesty rok odvysiela RTVS špeciálne vydanie magazínu VAT - Vedec roka. Profily vedcov, ktorých odborná porota ocenila v jednotlivých kategóriách za ich prácu a prínos vo vede za minulý rok, uvidia diváci v sobotu 20. júna o 9.25 h na Dvojke. TASR o tom informoval PR manažér RTVS Filip Púchovský.

"RTVS sa prostredníctvom magazínu VAT každý rok snaží takýmto spôsobom prispieť k propagácii slovenskej vedy. Ocenenie Vedec roka vnímajú aj samotní vedci ako niečo, čo ich môže v ich práci nielen povzbudiť, ale zároveň posunúť ďalej," povedal dramaturg RTVS Matej Novák.

Ocenení v relácii priblížia, na akých projektoch pracujú a aké méty by ešte vo svojej profesii chceli dosiahnuť. Venovať sa budú aj téme získavania dotácií na vedecké projekty.

Ocenenie Vedec roka SR je spoločným projektom Centra vedecko-technických informácií SR, Slovenskej akadémie vied a Zväzu slovenských vedeckotechnických spoločností. V kategórii Mladý vedecký pracovník minulý rok zvíťazil Cyril Rajnák, v kategórii Inovátor roka Ján Híveš a Technológom roka sa stal Emil Spišák. Ocenenie Osobnosť medzinárodnej spolupráce si odniesol Dušan Galusek. Ocenenie Vedec roka patrí Petrovi Skybovi.

"Magazín VAT oslávi na jeseň tohto roka 15. výročie nepretržitého vysielania na Dvojke, čím sa stane najdlhšie vysielaným televíznym magazínom na Slovensku so zameraním na vedu a technológie," uviedol Púchovský.