Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Pondelok 4. marec 2024Meniny má Kazimír
< sekcia Kultúra

Rusi ocenili slovenský dokument Polárnik

Dokumentarista Pavol Barabáš, archívne foto Foto: TASR

V úspešnom 57-minútovom filme Polárnik ponúka režisér Pavol Barabáš príbeh človeka, ktorého pozná takmer 20 rokov.

Bratislava 18. decembra (TASR) - Slovenský dokument režiséra Pavla Barabáša Polárnik dostal Cenu Ruskej akadémie vied a Ruskej geografickej spoločnosti za najlepší film s geografickou tematikou. Snímku ocenili v rámci Bajkalského medzinárodného filmového festivalu dokumentárnych a populárno-vedeckých filmov pod názvom Ľudia a životné prostredie, ktorý sa koná v regióne Irkutsk od roku 1999. Do 13. ročníka festivalu, ktorý založila Ruská únia filmových tvorcov, sa prihlásilo vyše 100 filmov zo 14 krajín z celého sveta. Festivalová porota vybrala 26 nesúťažných a 14 súťažných dokumentov. Počas piatich dní videlo tieto filmy vyše 5000 divákov. Grand Prix udelili fínskej režisérke Anastasii Lapsui za snímku Jedenásť obrazov človeka.

V úspešnom 57-minútovom filme Polárnik ponúka režisér Pavol Barabáš príbeh človeka, ktorého pozná takmer 20 rokov. Peter Valušiak je vo svete uznávaný, ale doma o ňom vie len málokto. Podľa režisérových slov je to slovenský mimozemšťan s vášňou pre najtvrdšie prostredie v okolí pólov našej planéty. Valušiak má za sebou zhruba dve desiatky výprav do polárnych oblastí sveta.

V roku 1998 sa mu s tromi Rusmi podaril (ako prvým v histórii) výkon z kategórie snov: prejsť bez cudzej pomoci od brehov Ruska naprieč zamrznutým morom Arktídy cez Severný pól až k brehom Kanady. Dlhé roky ho vábi ďalšia výzva, o ktorú sa už niekoľkokrát pokúšal. Chce prejsť zo stanice Novo naprieč Antarktídou cez Južný pól. Dokument je portrétom človeka, ktorý sa snaží prežiť sám pri prechode najchladnejším kontinentom.

Polárnika videli diváci vo vyše 200 kinách na Slovensku a v Českej republike. Dokument vyšiel v týchto dňoch aj na DVD. Finančne ho podporil Audiovizuálny fond.

TASR informovala Alena Koščová zo spoločnosti K2 studio.