< sekcia Kultúra

Ruského režiséra Končalovského označila KGB za agenta CIA

Ruský režisér Andrej Michalkov Končalovskij (vpravo) si preberá z rúk viceprezidenta festivalu Petra Hledíka ocenenie Zlatá kamera počas otváracieho ceremoniálu medzinárodného filmového festivalu Art Film Fest 16. júna 2012 v Trenčianskych Tepliciach. Foto: TASR/Radovan Stoklasa

Na dnešnej tlačovke to povedala svetová režisérska legenda Andrej Michalkov-Končalovskij, ktorý si na medzinárodnom filmovom festivale Art Film Fest prevzal ocenenie Zlatá kamera.

Trenčianske Teplice 17. júna (TASR) – V Sovietskom zväze som bol nezávislejší, ako v Spojených štátoch amerických. Keď ste mali v Sovietskom zväze peniaze, stačilo sa vyhnúť politickým témam. Na dnešnej tlačovke to povedala svetová režisérska legenda Andrej Michalkov-Končalovskij, ktorý si na medzinárodnom filmovom festivale Art Film Fest v Trenčianskych Tepliciach prevzal ocenenie Zlatá kamera. Ako dodal, kriminálny thriller Tango&Cash so Sylvestrom Stallonem a Kurtom Russelom bol jedným z mála komerčných filmov, ktoré natočil, bol totiž na objednávku.

Andrej Michalkov-Končalovskij pochádza z vychýrenej umeleckej rodiny, jeho pradedko a dedko boli známi maliari, rodičia uznávaní spisovatelia a jeho mladší brat Nikita Michalkov je slávny ruský herec, scenárista a režisér, ktorý má na konte Oscara za snímku Unavení slnkom. Sám Končalovskij sa k filmu dostal viac – menej náhodou, keď ako študent hudby na moskovskom konzervatóriu videl film Michaila Kalatazova Žeriavy tiahnu. Vtedy zanechal štúdium hudby a nastúpil do filmovej školy.

Tu bude player


Jeho cesta vo filme nebola jednoduchá. Film História Asji Klačinovej, ktorá milovala, ale nevydala sa (1966) putovala na dve desaťročia do trezoru. Predseda KGB vraj vtedy povedal, že takýto film mohol nakrútiť iba agent CIA. Za neoficiálne najlepší film v ruskom jazyku je označovaná Končalovského adaptácia Čechovovho Uja Váňu (1970). Kredit doma i v zahraničí si získal najmä filmami Romanca o zaľúbených (1974) a takmer päťhodinovým opusom Sibiriáda v roku 1979, ktorý bol ocenený osobitou cenou poroty festivale v Cannes.

Vo vtedajšom Sovietskom zväze získal titul Národný umelec ZSSR, no i napriek tomu emigroval a už po piatich rokoch zaujal v Spojených štátoch filmom Máriini milenci, v ktorom si hlavnú úlohu zahrala Nastassja Kinski. Pre televízne premietanie vytvoril v rokoch 1996 - 1997 štvordielny film Odysea, ktorý bol v čase svojho vzniku najdrahší televízny film. Získal najvyššiu americkú cenu Emmy. Po návrate do Európy nakrútil pozoruhodný film Dom bláznov (2002) o rusko-čečenskej vojne, ktorý sa odohráva v psychiatrickej liečebni, medzi pacientmi a vojakmi. Končalovského filmová práca zaviala aj na Slovensko, nakrúcal tu historický televízny film The Lion in Winter (2003) s Patrickom Stewartom a Glenn Close v hlavných úlohách. Získal zaň Emmy aj tri Zlaté glóbusy. 

„Vždy mám radosť z učenia. Vždy, keď niečom robím, chcem na niečo nové prísť. Ale to neplatí len pri filme, to isté zažívam aj pri čítaní knihy, pozorovaní architektúry alebo pri sledovaní televíznej talkshow. Objavovanie je tou najdôležitejšou vecou v mojom živote,“ povedal Končalovskij.

\r\n
\r\nJeho cesta vo filme nebola jednoduchá. Film História Asji Klačinovej, ktorá milovala, ale nevydala sa (1966) putovala na dve desaťročia do trezoru. Predseda KGB vraj vtedy povedal, že takýto film mohol nakrútiť iba agent CIA. Za neoficiálne najlepší film v ruskom jazyku je označovaná Končalovského adaptácia Čechovovho Uja Váňu (1970). Kredit doma i v zahraničí si získal najmä filmami Romanca o zaľúbených (1974) a takmer päťhodinovým opusom Sibiriáda v roku 1979, ktorý bol ocenený osobitou cenou poroty festivale v Cannes.
\r\n
\r\nVo vtedajšom Sovietskom zväze získal titul Národný umelec ZSSR, no i napriek tomu emigroval a už po piatich rokoch zaujal v Spojených štátoch filmom Máriini milenci, v ktorom si hlavnú úlohu zahrala Nastassja Kinski. Pre televízne premietanie vytvoril v rokoch 1996 - 1997 štvordielny film Odysea, ktorý bol v čase svojho vzniku najdrahší televízny film. Získal najvyššiu americkú cenu Emmy. Po návrate do Európy nakrútil pozoruhodný film Dom bláznov (2002) o rusko-čečenskej vojne, ktorý sa odohráva v psychiatrickej liečebni, medzi pacientmi a vojakmi. Končalovského filmová práca zaviala aj na Slovensko, nakrúcal tu historický televízny film The Lion in Winter (2003) s Patrickom Stewartom a Glenn Close v hlavných úlohách. Získal zaň Emmy aj tri Zlaté glóbusy. 
\r\n
\r\n„Vždy mám radosť z učenia. Vždy, keď niečom robím, chcem na niečo nové prísť. Ale to neplatí len pri filme, to isté zažívam aj pri čítaní knihy, pozorovaní architektúry alebo pri sledovaní televíznej talkshow. Objavovanie je tou najdôležitejšou vecou v mojom živote,“ povedal Končalovskij.
\n","publisher":{"@type":"Organization","name":"TASR","logo":{"@type":"ImageObject","url":"http://www.tasr.sk/templates/tasr/assets/images/footerlogo_tasr.png","width":82,"height":15}},"description":" Na dnešnej tlačovke to povedala svetová režisérska legenda Andrej Michalkov-Končalovskij, ktorý si na medzinárodnom filmovom festivale Art Film Fest prevzal ocenenie Zlatá kamera."}