Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Piatok 8. december 2023Meniny má Marína
< sekcia Kultúra

Festival svetla Sérum rozžiari centrum Šamorína

Ilustračná snímka. Foto: Teraz.sk

Šamorín 29. septembra (TASR) - Počas piatka a soboty (30. 9.) mesto Šamorín pozýva na Festival svetla. Má názov Sérum a tohtoročný je už tretím v poradí. Pripravuje ho Mestské kultúrne stredisko a občianske združenie Sérum, informuje o tom web mesta.

Podujatie s účasťou zahraničných a domácich mladých umelcov sa usiluje o zviditeľnenie umenia nových médií prostredníctvom výstav, svetelných projekcií, interaktívnych svetelných inštalácií a audiovizuálnych predstavení. "Tento rok chceme prvýkrát oživiť centrum mesta a ísť do viacerých lokalít. Popri Mestskom kultúrnom stredisku, v ktorom sa koná výstava, bude svetlom maľovaný aj Dom služieb a kostol reformovanej kresťanskej cirkvi, ktorý patrí k najstarším na Žitnom ostrove. Okrem toho budú vedľa kultúrneho strediska umiestnené dve vonkajšie inštalácie," uvádzajú organizátori.

Program avizuje 23 vizuálnych umelcov, v prevažnej miere z Maďarska, ale aj z Fínska a Poľska. Slovensko bude mať zastúpenie v Tamásovi Baráthovi, Krisztiánovi Döménym, Dávidovi Maruscsákovi, Réke Polena a Gáborovi Szűcsovi. Szűcs stál v roku 2021 aj za prvým ročníkom podujatia, návštevníci sa vtedy mohli zoznámiť s históriou svetelnej projekcie a 3D mapovania. Svetelná projekcia na prvom ročníku oživila múry At Home Gallery v šamorínskej synagóge, v roku 2022 bolo svetlom vymaľované Mestské kultúrne stredisko.

Sérum 2023 v piatok ponúka otvorenie výstavy, ktorá potrvá do 17. októbra, prezentáciu Mártona Szabolcsa s názvom Kvark - akustik a po oba dni večernú svetelnú projekciu na Námestí sv. Štefana. "Podobne ako v minulých rokoch je zaradená aj odborná prednáška, pedagóg Vedeckej univerzity v Pécsi Zsolt Gyenes bude v sobotu hovoriť o vizuálnej hudbe," uvádzajú organizátori. Podujatie sa uskutočňuje s podporou mesta Šamorín a fondu na podporu kultúry národnostných menšín Kultminor.