< sekcia Kultúra

Výtvarné diela slávnych majstrov ukradli z Kunsthal v Rotterdame

Muž sa pozerá na prázdne miesto po ukradnutých dielach v Kunsthal múzeu v holandskom Rotterdame. Foto: TASR/AP

Podľa dostupných zdrojov polícia v noci reagovala na signály zabezpečovacieho poplašného systému, avšak v čase, keď dorazila do galérie, lupičom sa ju už podarilo opustiť.

Rotterdam 16. októbra (TASR) - Sedem mimoriadne cenných obrazov svetoznámych majstrov, vrátane Gauguina, Matissa, Moneta alebo Picassa, odcudzili zatiaľ neznámi páchatelia v noci nadnes z priestorov galérie Kunsthal v holandskom Rotterdame. Potvrdila to holandská polícia.

Zlodeji si korisť odniesli z výstavy k 20-ročnému jubileu tohto renomovaného múzea, ktorú otvorili iba 7. októbra.

Holandská polícia po niekoľkých hodinách zverejnila aj informáciu, ktoré diela páchatelia ukoristili.

Ide o obraz Clauda Moneta Waterloo Bridge, London a Charing Cross Bridge, London, Matissov obraz La Liseuse en Blanc et Jaune, dielo Paula Gaugina Femme Devant une Fenetre Ouverte, dite La Fiancee, prácu Luciana Freuda Woman with Eyes Closed, dielo Pabla Picassa Tete d'Arlequin a autoportrét Meyera de Haana.

Hovorkyňa galérie Patricia Wessels predtým pre holandský rozhlas uviedla, že ide o diela zo súkromnej zbierky moderného umenia Triton.

Práve z nej pochádza v súčasnosti okolo 150 exponátov diel slávnych maliarov od Clauda Moneta a Paula Cézanna po Salvadora Dalího, Andyho Warhola a Pabla Picassa, ktoré v súčasnosti vystavuje rotterdamská inštitúcia.

Predmetom vyšetrovania polície je nielen upresnenie času krádeže, ale aj objasnenie spôsobu, akým páchatelia prenikli do zabezpečených priestorov galérie.

Podľa dostupných zdrojov polícia v noci reagovala na signály zabezpečovacieho poplašného systému, avšak v čase, keď dorazila do galérie, lupičom sa ju už podarilo opustiť.