< sekcia Kultúra

Šéf SND nechce, aby sa jeho rozhodnutie dávalo do politickej roviny

Na snímke generálny riaditeľ Slovenského národného divadla (SND) Vladimír Antala. Foto: TASR - Pavol Zachar

Ministerstvo kultúry na odvolanie Vajdičku reagovalo, že personálne otázky sú výlučne v kompetencii generálneho riaditeľa SND.

Bratislava 16. septembra (TASR) – Slovenské národného divadlo vstupuje do jubilejnej 100. sezóny. Pre divákov pripravilo celkom pätnásť premiér. Dramaturgický program všetkých súborov v sezóne 2019/2020 predstavilo vedenie našej prvej divadelnej scény na tlačovej konferencii v pondelok popoludní.

Okrem umeleckých aktivít v jubilejnom stom roku došlo aj na tému udalostí posledných dní, keď generálny riaditeľ Vladimír Antala 3. septembra odvolal z funkcie riaditeľa činohry Michala Vajdičku. Zdôvodnil to nezvládnutím manažérskych povinností, ktoré bolo riešené opakovanými upozorneniami na závažné porušenie pracovnej disciplíny. Ministerstvo kultúry na odvolanie Vajdičku reagovalo, že personálne otázky sú výlučne v kompetencii generálneho riaditeľa SND. Deň nato vymenoval Antala za nového riaditeľa súboru dramaturga Petra Kováča.

„Prevádzka SND je veľmi náročná, majetok SND má hodnotu vyše 180 miliónov eur, takže zodpovednosť je veľmi veľká, pociťujem ju stále. Moje rozhodnutie vychádzalo z toho, že dodržiavanie zákonov je našou povinnosťou, pracovná disciplína je samozrejmosť a spolupráca nevyhnutnosť. Rozhodnutie prichádza, keď dochádza k narušeniu týchto základných pilierov riadenia. Moje rozhodnutia kontroluje šesť odborových zväzov v divadle, moje rozhodnutia prezentujem na kolégiu riaditeľa,“ povedal na úvod k aktuálnej situácii Antala a dodal:

„Myslím si, že ako som mal veľkú trpezlivosť ja, malo ju aj celé vedenie. Ale keď dochádza k deštrukcii riadiacej hierarchie a tá nie je rešpektovaná, tak moje rozhodnutie je správne a stojím si za tým. Bol by som rád, aby sa toto moje rozhodnutie nedávalo do politickej roviny. Naše reakcie boli veľmi korektné, ctím si našu personálnu prácu. Aj po mediálnom výstupe, keď sa bývalý pán riaditeľ až chválil, koľko porušení dostal, čo podľa mňa nectí riaditeľa činohry, aby takto vystupoval. Mal som veľkú trpezlivosť so všetkým a myslím, že aj kolegovia. Takže túto kapitolu považujem za uzatvorenú. Určite som to mal urobiť skôr, rozhodne som to nechcel robiť cez divadelné prázdniny. Myslím, že túto situáciu som dostatočne vysvetlil.“

Vladimír Antala nastúpil v roku 2013 do SND ako ekonomický riaditeľ. Od roku 2015 zastával pozíciu riaditeľa ekonomického a technického úseku SND. Od 2. augusta 2018 bol dočasne poverený vedením SND s plnými kompetenciami aj plnou zodpovednosťou ako generálny riaditeľ SND. Z rozhodnutia ministerky kultúry SR sa 25. januára 2019 stal generálnym riaditeľom Slovenského národného divadla na najbližších päť rokov.