< sekcia Kultúra

Slovenská filharmónia zahrá pod taktovkou Charlesa Olivieri-Munroa

Ilustračná fotografia. Foto: TASR

V úvode koncertu zaznie Sláčikové kvarteto č. 1 e mol Z môjho života Bedřicha Smetanu, ktoré pre symfonický orchester upravil dirigent George Szell.

Bratislava 4. marca (TASR) - Slovenská filharmónia (SF) uvedie v piatok (5. 3.) ďalší koncert bez publika, na ktorom sa predstaví pod taktovkou Charlesa Olivieri-Munroa, pravidelného hosťa koncertných sezón. Zaznejú diela Smetanu, Wagnera a Dvořáka. Sólistkou večera bude slovenská sopranistka Mária Porubčinová. Záznam koncertu z koncertnej siene odvysiela na stream.filharmonia.sk o 19.00 h. TASR o tom informovala tlačová tajomníčka SF Martina Tolstova.

V úvode koncertu zaznie Sláčikové kvarteto č. 1 e mol Z môjho života Bedřicha Smetanu, ktoré pre symfonický orchester upravil dirigent George Szell.

"Päť básní Mathildy Wesendonckovej pre soprán a orchester skomponoval Richard Wagner v roku 1857. Wagnera básne inšpirovali počas vzťahu s autorkou veršov, manželkou drážďanského mecenáša Wesendoncka. Jednu z piesní zinštrumentoval pre orchester skladateľ, ostatné upravil jeho súčasník Felix Mottl, dirigent a propagátor Wagnerových opier," priblížila Tolstva päť piesní Wagnera (tzv. Wesendonck-Lieder), ktoré zaznejú v interpretácii Márie Porubčinovej.

Program uzatvorí symfonická báseň op. 111 Antonína Dvořáka Bohatierska pieseň. "Dvořák komponoval symfonické básne od roku 1896, keď už bol uznávaným a slávnym skladateľom po dokončení svojich deviatich symfónii. Bohatierska pieseň je poslednou z nich a vôbec jeho posledné čisto inštrumentálne dielo," dodala Tolstova k dielu, ktoré skladateľ komponoval v lete 1897. Neskôr sa venoval opernej tvorbe.