< sekcia Kultúra

Skladateľská súťaž festivalu Konvergencie pozná svojich laureátov

Ilustračná snímka. Foto: TASR/AP

Mladí tvorcovia dostali možnosť individuálnych konzultácií s členmi poroty, vybrané diela zaznejú v rámci spomínanej jesennej časti programu festivalu.

Bratislava 29. júla (TASR) - Medzinárodný festival komornej hudby Konvergencie pozná víťazov prvého ročníka súťaže pre mladých slovenských skladateľov do 35 rokov, ktorú vyhlásil pod heslom "posuň svoju hudbu ďalej". Prihlásených bolo 18 komorných kompozícií, päť diel, ktoré porotu zaujali najviac, premiérovo uvedú v Bratislave v rámci 22. ročníka festivalu Konvergencie (5. – 26. 9.).

Skladateľská súťaž mala za cieľ iniciovať vznik a uvádzanie nových diel mladých slovenských autorov a vytvoriť generačné prepojenia medzi skladateľmi a interpretmi. Mladí tvorcovia dostali možnosť individuálnych konzultácií s členmi poroty, vybrané diela zaznejú v rámci spomínanej jesennej časti programu festivalu.

"Ideu súťaže považujem za veľmi dobrú, veľmi ma tiež potešil záujem i úroveň prihlásených diel. Verím, že viaceré z nich, i tie, ktoré neboli aktuálne ocenené, si nájdu cestu na koncertné pódiá," uviedol predseda skladateľskej súťaže profesor Jevgenij Iršai (VŠMU) o kompozíciách, ktoré si preštudovala porota v zložení Peter Zagar (skladateľ, Slovenský rozhlas), Adrián Demoč (skladateľ), Nora Skuta (klavír, Österreichisches Ensemble für Neue Musik), Igor Karško (husle, Musikhochschule Luzern), Ronald Šebesta (klarinet, Symfonický orchester Slovenského rozhlasu, Lotz trio) a Jozef Lupták (violončelo).

Z prihlásených diel, ktoré hodnotili na základe bodovania a po spoločnej online konzultácii, porotu najviac zaujali tieto skladby a ich autori - Michal Blažek: The Fallout pre klarinet, husle a violončelo, Richard Grimm: Sláčikové kvarteto č. 1, Ľuboš Kubizna: Štruktúry pre klarinet, husle, violončelo a klavír, Barbora Tomášková: Saojas pre husle, violu, violončelo a kontrabas, Sebastián Buch: Akt pre klarinet, violončelo a klavír.

"Tvorba slovenských skladateľov, vrátane premiér, patrí ku konštantám festivalovej dramaturgie, preto som veľmi rád, že sme takouto formou mohli podporiť domácu tvorbu. Som tiež vďačný kolegom, že si našli čas, ktorý strávili nad partitúrami mladých slovenských skladateľov," povedal umelecký riaditeľ Konvergencií Jozef Lupták, ktorý verí, že súťaž bude pokračovať aj v nasledujúcich rokoch.