Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Pondelok 15. júl 2024Meniny má Henrich
< sekcia Kultúra

Sládkovičova Marína vychádza v luxusnej podobe

Ilustračné foto. Foto: TASR - Lukáš Grinaj

Andrej Sládkovič (1820 - 1872), vlastným menom Andrej Braxatoris, bol slovenský básnik, kňaz, kritik a prekladateľ, jeden z najvýznamnejších predstaviteľov štúrovskej generácie.

Bratislava 7. júna (TASR) - Ikonické dielo Andreja Sládkoviča Marína vychádza v podobe výpravnej publikácie v limitovanom počte 300 kusov. Najdlhšiu ľúbostnú báseň na svete nájdu čitatelia v 200-stranovom vyhotovení s ilustráciami slovenského výtvarníka Martina Augustína. TASR o novom diele Luxusnej knižnice Ikaru informovala PR manažérka vydavateľstva Lucia Čarná. Publikáciu uviedli do života v stredu (5. 6.) v Bratislave.

Grafickú podobu dodala dielu dizajnérka Barbara Baloghová. Doslov napísala Daniela Hroncová Faklová. "Zamýšľa sa v ňom nad dielom Sládkoviča, prináša rôzne zaujímavosti z jeho života a prezrádza, kto bol skutočnou Sládkovičovou láskou," dodáva vydavateľ. Súčasťou kompletu je okrem knihy aj originálna grafika Augustína, pričom je možné vybrať si z dvoch verzií. Vďaka QR kódu v publikácii si priaznivci poézie môžu pozrieť video s prednesom vybraných veršov v podaní Františka Kovára. Autorom portrétu Sládkoviča v knihe je Karol Felix.

Andrej Sládkovič (1820 - 1872), vlastným menom Andrej Braxatoris, bol slovenský básnik, kňaz, kritik a prekladateľ, jeden z najvýznamnejších predstaviteľov štúrovskej generácie. Sládkovičova poézia sa vyznačuje hlbokým citom pre krásu prírody, lásky a domova. Marína, ktorú napísal v roku 1844 (publikovaná v roku 1846), je najrozsiahlejšou ľúbostnou básňou na svete (s 2900 veršami). Považuje sa za vrchol Sládkovičovej tvorby a za ústredné dielo slovenského romantizmu.