< sekcia Kultúra

Slovenská filharmónia sa predstaví pod taktovkou P. Gonzálesa

Ilustračná fotografia. Foto: TASR

Diela Richarda Straussa a Édouarda Lala zaznejú tento týždeň v naštudovaní španielskeho dirigenta, ktorý inšpiruje orchestre a poslucháčov po celom svete.

Bratislava 27. novembra (TASR) - Symfonické koncerty Slovenskej filharmónie (SF) pokračujú vo štvrtok a piatok (28. a 29. 11). Filharmonici sa po prvý raz predstavia s dirigentom Pablom Gonzálesom, šéfdirigentom Symfonického orchestra Španielskeho rozhlasu. Sólistom večerov bude bulharský huslista Svetlin Roussev, absolvent Parížskeho konzervatória. TASR o tom informovala tlačová tajomníčka SF Martina Tolstova.

Diela Richarda Straussa a Édouarda Lala zaznejú tento týždeň v naštudovaní španielskeho dirigenta, ktorý "inšpiruje orchestre a poslucháčov po celom svete". V interpretácii bulharského huslistu, zaznie Španielska symfónia pre husle a orchester d mol, op. 21 Édouarda Lala, dielo ktoré je trvalou súčasťou repertoáru vyzretých huslistov.

V druhej polovici koncertu je na programe monumentálna symfonická báseň Richarda Straussa Život hrdinu z roku 1898. "Súčasťou diela je náročná husľová kadencia. Na koncertoch zaznie v interpretácii prvého koncertného majstra Slovenskej filharmónie Jarolíma Emmanula Ružičku," dodala Tolstova k dielu, ktoré zaznelo v premiére v roku 1899 vo Frankfurte.

Koncerty sa začnú o 19.00 h.