Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Pondelok 20. máj 2024Meniny má Bernard
< sekcia Kultúra

Slovensko sa v rebríčku slobody tlače umiestnilo na 17. mieste

Na snímke dočasne poverená ministerka kultúry SR Natália Milanová (OĽANO). Foto: TASR - Jakub Kotian

Dočasne poverená ministerka kultúry Natália Milanová (OĽANO) poukázala, že snaha o zlepšenie mediálneho prostredia na Slovensku je prioritou celej vlády.

Bratislava 3. mája (TASR) - Slovensko sa v celosvetovom rebríčku slobody tlače umiestnilo na 17. mieste. Od minulého roka si polepšilo o desať priečok. Aktuálny rebríček zverejnila medzinárodná organizácia Reportéri bez hraníc pri príležitosti stredajšieho Svetového dňa slobody tlače. TASR o tom informovalo Ministerstvo kultúry (MK) SR.

"Táto pozitívna správa je hmatateľným výsledkom domácej i medzinárodnej snahy o skvalitnenie mediálneho prostredia, ktorú Ministerstvo kultúry SR vyvíja v posledných rokoch. Zároveň je výbornou motiváciou, aby sme sa v nasledujúcich rokoch v rebríčku posúvali už iba vyššie," skonštatoval rezort.

Dočasne poverená ministerka kultúry Natália Milanová (OĽANO) poukázala, že snaha o zlepšenie mediálneho prostredia na Slovensku je prioritou celej vlády. "Ctíme si princípy demokracie a záleží nám na tom, aby žurnalistika na Slovensku bola objektívna a nezávislá a aby sa novinári a novinárky mohli cítiť bezpečne," podotkla.

Milanová sa stretne s predstaviteľmi organizácie Reportéri bez hraníc v Paríži v rámci svojej pracovnej cesty. Diskutovať tiež bude s francúzskou ministerkou kultúry Rimou Abdul Malak, s ktorou sa bude rozprávať o aktuálnom stave Európskeho aktu o slobode médií. European Media Freedom Act je momentálne jednou z prioritných tém Európskej únie v oblasti médií, ich slobody a nezávislosti.

Prezidentka SR Zuzana Čaputová podotkla, že napriek všetkým nedokonalostiam je potrebné chrániť svet slobodných médií a brániť ho pred ľuďmi, ktorí chcú novinárov umlčať. "Novým a nebezpečným súperom médií je mimoriadne efektívne a rýchle šírenie nenávisti a lží na sociálnych sieťach, ktorého súčasťou je aj spochybňovanie tradičnej žurnalistiky. Každý novinár, ktorý verejnosti prináša pravdivé a objektívne informácie, si zaslúži našu podporu a ochranu. Jeho sloboda je aj našou slobodou," dodala na sociálnej sieti.

Dočasne poverený premiér Eduard Heger je rád, že Slovensko sa v rebríčku posunulo počas jeho vlády. "Budem aj naďalej poukazovať na potrebu úcty k médiám, ktorých sloboda je znakom zdravej demokratickej spoločnosti," vyhlásil na sociálnej sieti. Slovensko sa podľa jeho slov nikdy nesmie vrátiť do čias, keď sa niekto cítil "natoľko bohorovný, že siahol na život novinára a jeho snúbenice". Je tiež podľa neho vždy potrebné odsúdiť hanlivé označenia a urážky novinárov od politikov.

Hnutie OĽANO pripomenulo, že ochranu novinárov má posilniť aj novela Trestného zákona, ktorá zavádza nový osobitný motív "pre výkon zamestnania, povolania alebo funkcie" a nový trestný čin "podnecovanie vzbudzujúce nenávisť". Nová legislatíva by mala podľa hnutia odradiť každého, kto by sa chcel vyhrážať alebo inak útočiť na žurnalistov, ako aj ďalšie profesie, pre ich prácu.

Pandémia koronavírusu či vojna na Ukrajine podľa OĽANO ukazuje, aký významný je prístup občanov ku kvalitným a overeným informáciám, ktorý zabezpečujú etablované spravodajské médiá. "Poctivá žurnalistika je najlepšou vakcínou proti dezinformáciám, konšpiráciám, klamstvám, výmyslom. Aby bola účinná, okrem iného potrebuje aj prijateľné ekonomické podmienky. Aj na to myslí novela zákona o DPH, ktorá rozširuje zníženú daňovú sadzbu aj na služby predplatného pre online periodiká a spravodajské portály," doplnil poslanec Milan Potocký (OĽANO). Poslanci majú o novelách rokovať na aktuálnej májovej schôdzi parlamentu.