Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Sobota 24. február 2024Meniny má Matej
< sekcia Kultúra

MUSILOVÁ: Cena vojvodu z Edinburghu ma naučila byť osožnejšou

Na archívnej snímke astrobiologička Michaela Musilová. Foto: TASR Andrej Galica

Slovenská astrobiologička Michaela Musilová bola v januári a vo februári tohto roka hlavnou veliteľkou medzinárodnej posádky na simulovanej marťanskej misii v USA.

Bratislava 2. novembra (TASR) - Prestížnu Medzinárodnú cenu vojvodu z Edinburghu (DofE), ktorú si vo štvrtok na slávnostnej ceremónii v Bratislave prevzalo 53 mladých Slovákov, získala svojho času pri štúdiu v Británii aj slovenská "marsonautka" Michaela Musilová, ktorá štvrtkové odovzdávanie cien moderovala.

Musilová je momentálne predsedníčkou Slovenskej organizácia pre vesmírne aktivity (SOSA) a v januári a vo februári tohto roka bola i hlavnou veliteľkou medzinárodnej posádky na simulovanej marťanskej misii v USA.

Do programu DofE sa táto mladá Slovenka zapojila na univerzite v Anglicku. Absolvovala najťažšiu úroveň, v rámci ktorej splnila päť výziev a v roku 2011 si prevzala zlatú cenu DofE od princa Philipa na ceremónii v paláci St. James's Palace v Londýne.

"Videla som, že môžem zapracovať na sebe, zlepšiť sa v niečom. Ale zároveň môžem niečo robiť aj pre druhých a cítiť sa, nazvime to, užitočnejšia," povedala vo štvrtok Musilová o programe. V rámci DofE rozvíjala rôzne zručnosti, ktoré si stanovila za výzvy. Zastupovala svojich spolužiakov a neskôr aj celú fakultu, zdokonalila sa v plávaní, absolvovala expedíciu v Alpách, ktorú aj sama viedla.

Zrejme "najbližšia jej srdcu" bola podľa jej slov dobrovoľnícka časť projektu. V rámci nej pomáhala v domove dôchodcov, pričom seniorov učila narábať s počítačom, ale hrala s nimi aj spoločenské hry. Ako dobrovoľníčka absolvovala i rezidenčný pobyt - vrátila sa z Británie na Slovensko a pomáhala s reštaurovaním Uhrovského hradu.

"Asi to som si z toho najviac zobrala, že vlastne odvtedy som pokračovala v charitatívnych aktivitách a potom, keď som sa vrátila na Slovensko, tak som začala pracovať s jednou neziskovou organizáciou - občianskym združením - Slovenská organizácia pre vesmírne aktivity, kde sme vlastne všetci dobrovoľníci, a pomáhame na rôznych projektoch, ako napríklad na projekte prvej slovenskej družice," uzavrela Musilová rozprávanie o svojich dávnejších skúsenostiach s projektom. Do toho sa aj naďalej zapája, pričom najnovšie bude v rámci celosvetového vedenia DofE reprezentovať Európu aj arabské krajiny ako tzv. emerging leader.

Na archívnej snímke predsedníčka Slovenskej organizácie pre vesmírne aktivity Michaela Musilová počas tlačovej konferencie pri príležitosti prezentácie prvých dát po vypustení prvej slovenskej družice skCUBE na obežnú dráhu Zeme 30. júna 2017 v Bratislave.
Foto: TASR - Pavol Zachar

Medzinárodnú cenu vojvodu z Edinburghu (DofE) si vo štvrtok v Bratislave prevzalo dovedna 53 mladých ľudí. Strieborné a bronzové ocenenia im odovzdali na slávnostnej ceremónii, na ktorej sa zúčastnil aj princ Edward - najmladší syn britskej kráľovnej Alžbety II.

Princ zavítal na Slovensko vôbec prvýkrát, na pozvanie Národnej kancelárie DofE na Slovensku. Tá na Slovensku funguje od roku 2015 a vďaka úspešnému štartu i rastu sa vlani umiestnenia medzi troma najrýchlejšie rastúcimi kanceláriami na svete a bola vybraná ako prípadová štúdia do Výročnej správy Londýnskej nadácie.

Strieborné a zlaté ocenenie získali mladí Slováci vo veku 14 až 24 rokov, ktorí v rámci programu DofE prekonali dovedna štyri výzvy. Počas 6-18 mesiacov rozvíjali svoj talent, športovali, angažovali sa ako dobrovoľníci a nakoniec zvládli dobrodružnú expedíciu.

Ocenenie prevzali z rúk britského veľvyslanca Andrewa Gartha a spoluzakladateľa a predstaviteľa Správnej rady DofE Branislava Kleskeňa. Členovia britskej kráľovskej rodiny totiž odovzdávajú výlučne zlaté ocenenia.