< sekcia Kultúra

Slovenský fotograf Jozef Sedlák vystavuje vo viedenskej galérii Photon

Snímka z výstavy Pocta tmavej komore. Foto: Jozef Sedlák

Umelecký koncept Jozefa Sedláka sa zaoberá odpadom, ktorý vzniká v tmavej komore pri klasickom procese zväčšovania snímok.

Viedeň 20. apríla (TASR) - Vo viedenskej galérii Photon v utorok otvorili výstavu slovenského fotografa Jozefa Sedláka s názvom Pocta tmavej komore. Projekt predstavuje fotografické asambláže vytvorené z odpadu – fotografických skúšok. TASR o tom informoval kurátor výstavy Václav Macek.

Umelecký koncept Jozefa Sedláka sa zaoberá odpadom, ktorý vzniká v tmavej komore pri klasickom procese zväčšovania snímok. Sú to fragmenty fotografického papiera, niekedy odtrhnuté malé pásiky z väčšieho formátu zväčšovacieho papiera, ktorými sa overuje správna expozícia pri zväčšovaní fotografií.

Vystavované kompozície vznikali v rokoch 2000-2008. "Ide o špecifickú hru na alternáciu tvorby nájdeného fotografického odpadu, ktorý je povýšený na umelecký a filozofický koncept. Jednotlivé kompozície a skúšky sú digitalizované a postprodukčne upravené, čo metaforicky zastavuje proces chemického znehodnotenia," uviedol Macek.

Snímka z výstavy Pocta tmavej komore.
Foto: Jozef Sedlák


Jozef Sedlák sa narodil v roku 1958 v Bratislave. V roku 1984 absolvoval štúdium umeleckej fotografie na filmovej fakulte Akadémie múzických umení v Prahe. Je vedúcim Ateliéru komunikácie v médiu fotografie na Katedre umeleckej komunikácie FMK UCM v Trnave a externým pedagógom na Katedre fotografie a nových médií na Vysokej škole výtvarných umení v Bratislave.

Okrem pedagogickej činnosti sa vo svojej tvorbe venuje inscenovanej, dokumentárnej a konceptuálnej fotografii. Individuálne a kolektívne vystavoval v Česku, Rakúsku, Maďarsku, Nemecku, Taliansku, Anglicku, Švédsku, Grécku, Francúzku, Poľsku, Rusku, Japonsku a USA.

Je držiteľom viacerých domácich aj zahraničných ocenení vrátane Ceny Slovenskej výtvarnej únie, Fuji Film Euro Press Photo Award v kategórii život či Ceny Maďarskej republiky z medzinárodného výtvarného festivalu v Budapešti.

Výstava "Pocta tmavej komore" vo viedenskej galérii Photon na Zieglergasse potrvá do 5. mája.