Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Pondelok 15. júl 2024Meniny má Henrich
< sekcia Kultúra

Slovenský ochranný zväz autorský odovzdal ocenenia za roky 2019 a 2020

Na snímke spevák Miro Jaroš si prebral ocenenie v kategórii Cena za najúspešnejší zvukový nosič. Foto: TASR - Dano Veselský

Cenu pre najúspešnejší zvukový nosič si prevzal spevák a skladateľ Miro Jaroš za album Vaše najobľúbenejšie.

Bratislava 29. septembra (TASR) – Bratislavské Mestské divadlo P. O. Hviezdoslava patrilo v utorok večer (28. 9.) hudbe, jej autorom a interpretom. Slovenský ochranný zväz autorský (SOZA) po ročnej pauze odovzdával honorárne a štatistické ceny. V rámci galavečera 25. ročníka tohto podujatia okrem štatistických ocenení za rok 2020 boli odovzdané aj honorárne ocenenia za roky 2019 a 2020. Prvou zo štatistických ocenení bola cena pre najhranejšiu skladbu roka 2020. Odnáša si ju skupina Peter Bič Project za skladbu Stoj. Hudbu zložil Peter Bič a Viktória Vargová, text napísal Vlado Krausz. Je z albumu Labyrint, ktorý skupina vydala v októbri 2019.

Cenu pre skladateľa najhranejších hudobných diel získal Ivan Tásler, líder skupiny IMT Smile, ktorý v tejto kategórii dominuje od roku 2012. Zvíťazil už deviatykrát za sebou a na jeho konte je aj jedno víťazstvo v niekdajšej spoločnej autorskej (skladatelia aj textári) kategórii z roku 2005.

Cenu pre textára najhranejších hudobných diel získal Vladimír Krausz, ktorý tak obhájil svoje víťazstvo z predchádzajúceho roka. Krausz píše texty pre skupinu IMT Smile, Katku Knechtovú, Adama Ďuricu a ďalších slovenských interpretov.

Na snímke textár Vlado Krausz si prebral Cenu pre textára najhranejších hudobných diel.
Foto: TASR - Dano Veselský


Cenu pre najúspešnejšieho mladého autora získala speváčka Celeste Buckingham, na pódiu ju prevzala jej mladšia sestra Carmel. Cenu pre najúspešnejší zvukový nosič si prevzal spevák a skladateľ Miro Jaroš za album Vaše najobľúbenejšie. Cena pre rozhlasovú stanicu s najvyšším podielom domáceho repertoáru patrí Rádiu Lumen.

Cenu za významný podiel uvádzania domácej tvorby v zahraničí za rok 2019 patrí skladateľovi Eugenovi Suchoňovi, za rok 2020 ju získala speváčka Jana Kirschner.

Veľkú cenu SOZA za celoživotné dielo pre autorov, ktorí sa svojou tvorbou významnou mierou pričinili o rozvoj slovenskej hudobnej kultúry získal za rok 2019 spevák a skladateľ Pavol Hammel, jeden zo zakladateľov modernej slovenskej populárnej hudby. Za rok 2020 bol ocenený hudobný skladateľ a dirigent Milan Novák.

Na snímke spevák Pavol Hammel si prebral Veľkú cenu SOZA za celoživotné dielo pre autorov, ktorí sa svojou tvorbou významnou mierou pričinili o rozvoj slovenskej hudobnej kultúry.
Foto: TASR - Dano Veselský


Zápis do Zlatej knihy SOZA sa udeľuje už nežijúcim autorom, ktorí sa významnou mierou zaslúžili o rozvoj slovenskej hudby. Za rok 2019 ňou boli poctení skladateľ a dirigent Tibor Frešo a Peter Ďuďo Dudák, spevák a skladateľ skupiny Hex. Zápisom za rok 2020 boli poctení džezový saxofonista Dušan Húščava a skladateľ, muzikológ aj pedagóg Jozef Kresánek.

Na snímke sprava dcéra Mária Dudáková a hudobník Yxo (Tomáš Dohňanský) prebrali za Petra Ďuďa Dudáka, speváka a skladateľa skupiny Hex ocenenie Zápis do Zlatej knihy 2019.
Foto: TASR - Dano Veselský


„Sme vďační, že tá pieseň sa dostala do rádií, že si ju rádia všimli, začali ju hrať a tým sa dostala k najširšiemu publiku. Je pre nás najväčší dar, že tú pieseň majú ľudia radi, spievajú si ju s nami na koncertoch a že nám píšu príbehy, ktoré pri tejto piesni zažívajú,“ povedal pre TASR líder ocenenej kapely Peter Bič.