< sekcia Kultúra

Služobníci žnú na Berlinale pochvalné kritiky

Ilustračné foto. Foto: TASR

Film vznikol v koprodukcii Slovenska, Rumunska, Česka a Írska.

Bratislava 27. februára (TASR) - Ohromujúce dielo s jedinečným štýlom a príbehom. Aj takúto chválu si po pondelkovej (24. 2.) svetovej premiére na festivale Berlinale (20. 2. - 1. 3.) pripísal nový film Ivana Ostrochovského Služobníci. TASR o tom informovala PR manažérka filmu Zuzana Kizáková.

"Hoci sú Služobníci zasadení do roku 1980, do obdobia komunistického Československa počas éry studenej vojny, Ostrochovského zákerne štipľavý, vrcholne sebavedomý, mrazivo štýlový, druhý celovečerný film prináša príbeh, ktorý je nanajvýš platný a aktuálny aj pre dnešok," napísal v jednej z prvých recenzií na film portál Screen International.

Príbeh mladých kňazov z totalitného Československa, ktorí sa musia rozhodnúť medzi cestou svedomia alebo cestou kolaborácie, sa ako jediný slovenský dlhometrážny film dostal do oficiálneho výberu 70. ročníka Berlinale.

"Klaustrofobický, priam špionážny thriller, ktorý nás zavedie do minulosti. Film so skvelou scénografiou, jedinečným štýlom a príbehom," vyjadril sa na svojom instagramovom konte Carlo Chatrian, umelecký riaditeľ Berlinale, k uvedeniu snímky v novej súťažnej sekcii festivalu Encounters, ktorá má ambíciu popri hlavnej festivalovej súťaži upriamiť pozornosť na nové filmové vízie a odvážne diela nezávislých inovatívnych filmárov.

"Ostrochovský vytvoril ohromujúce dielo, v ktorom obratne necháva kontrastovať bledosť mramoru, omietky a tvárí s temnotou noci a čiernych reverend. Mrazivý film noir, v ktorom do seba len pár rokov pred pádom totalitného systému naráža sila dejín a služobníkov dvoch mocí a dvoch systémov viery," takto opísali film dramaturgovia Berlinale. Služobníci súťažia v konkurencii 15 filmov z viacerých krajín, ako je USA, Nórsko, Argentína, India, Francúzsko či Nemecko.

Film vznikol v koprodukcii Slovenska, Rumunska, Česka a Írska. Scenár napísala spolu s Ivanom Ostrochovským a Marekom Leščákom britská scenáristka Rebecca Lenkiewicz, ktorá spolu s režisérom Pawlom Pawlikowskim vytvorila scenár k oscarovému filmu Ida.

Píše sa rok 1980. Michal a Juraj sú študenti kňazského seminára v totalitnom Československu. Vedenie fakulty sa zo strachu pred zatvorením školy snaží formovať seminaristov do podoby vyhovujúcej režimu. Každý z mladých bohoslovcov sa musí rozhodnúť, či podľahne pokušeniu a zvolí si ľahšiu cestu kolaborácie, alebo cestu svedomia a dostane sa tak pod drobnohľad cirkevného odboru Štátnej bezpečnosti.

Čiernobiela dráma Služobníci bude mať slovenskú premiéru 11. marca na Medzinárodnom filmovom festivale Febiofest Bratislava. Do kinodistribúcie vstúpi 19. marca.