Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Piatok 11. apríl 2025Meniny má Július
< sekcia Kultúra

SNG otvára výstavu o 150 rokoch osmanskej prítomnosti v Európe

Snímka z prípravy na otvorenie medzinárodnej výstavy o 150 rokoch osmanskej prítomnosti na území strednej Európy Plody sváru – Obraz osmanskej prítomnosti v Slovenskej národnej galérii v Bratislave 5. decembra 2024. Foto: TASR - Dano Veselský

Výstava tematizuje nielen konflikty medzi Osmanskou a Habsburskou ríšou na území historického Uhorska, ale aj dynamiku moci medzi silou víťazov a slabosťou porazených.

Bratislava 5. decembra (TASR) - Príbeh uhorsko-osmanských vzťahov v 16. a 17. storočí predstavuje medzinárodná výstava Plody sváru - obraz osmanskej prítomnosti. Od 6. decembra ju v Átriu Vodných kasární v Bratislave otvára Slovenská národná galéria (SNG). Ide o výsledok rozsiahleho výskumu, prináša artefakty, ktoré verejnosť doteraz nemala možnosť vidieť.

Výstava o 150 rokoch osmanskej prítomnosti na území strednej Európy a jej dopadu na kultúru a umenie je výsledkom šesťročného vedecko-výskumného projektu v slovenských a zahraničných zbierkach, spájajúceho odborníkov z oblasti histórie cez archeológiu až po výtvarné umenie. Informoval o tom na štvrtkovej tlačovej konferencii kurátorský tím výstavy. Výsledkom rozsiahleho výskumu sú výpožičky z 25 zahraničných a 33 slovenských zbierkotvorných inštitúcií a cirkví.

Snímka z prípravy na otvorenie medzinárodnej výstavy o 150 rokoch osmanskej prítomnosti na území strednej Európy Plody sváru – Obraz osmanskej prítomnosti v Slovenskej národnej galérii v Bratislave 5. decembra 2024.
Foto: TASR - Dano Veselský


Nosnými témami výstavy sú podľa jej spolukurátorky Jany Švantnerovej budovanie rodovej a následne historickej pamäte, propaganda a kultúrny transfer. "Prenos predmetov hmotného kultúrneho dedičstva, napríklad aj ornamenty, výšivkárske techniky, tkaniny a výšivky, prípadne slová, ktoré sme preberali na našom území z osmanskej kultúry," dodala Švantnerová.

Na projekte sa podieľalo vyše dvadsať osobností z oblasti histórie, archívnictva, histórie umenia, vojenskej histórie, literárnej histórie a archeológie z rôznych vedeckých a zbierkotvorných inštitúcií. "Takto široko koncipovaný výstavno-edičný výstup k danej téme je na Slovensku realizovaný po prvý raz," uvádza SNG k projektu, na ktorom sa podieľalo 58 inštitúcií zo Slovenska i zahraničia.

Snímka z prípravy na otvorenie medzinárodnej výstavy o 150 rokoch osmanskej prítomnosti na území strednej Európy Plody sváru – Obraz osmanskej prítomnosti v Slovenskej národnej galérii v Bratislave 5. decembra 2024.
Foto: TASR - Dano Veselský


Výskum v domácich i zahraničných múzejných a galerijných zbierkach priniesol množstvo zaujímavého materiálu. Z výtvarného prezentuje kresby, grafiky, obrazy, keramiku, textil a umelecké remeslo vrátane pamätných medailí a mincí. Na výstave sú zastúpené archívne pramene, dobové tlače, militáriá a dokumenty reflektujúce fortifikačnú a pevnostnú architektúru, vtedajšiu stratégiu a taktiku bojov. "Unikátom výstavy je osmanský stan zo 17. storočia, ktorý sme si zapožičali z Jindřichovho Hradca, tento predmet je jedinečný aj tým, že nebol vojenskou korisťou, ale diplomatickým darom," povedala pre TASR Švantnerová.

Výstava tematizuje nielen konflikty medzi Osmanskou a Habsburskou ríšou na území historického Uhorska, ale aj dynamiku moci medzi silou víťazov a slabosťou porazených. Tieto vzťahy sa odrážali v propagande, umeleckých prejavoch i v každodennom živote. Návštevníci výstavy sa však dozvedia aj to, že ani v období vojnových stretov nechýbala kultúrna výmena, ktorá obohatila obidve strany konfliktu. Dokumentujú to výtvarné diela, umelecko-priemyselné artefakty či historické mapy a dokumenty.

Výstava potrvá do 18. mája 2025.

Pracovný týždeň uzavrie oblačné počasie, miestami aj dážď

Teploty sa budú pohybovať okolo 12 až 17 stupňov C.

- Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) vo štvrtok vyzvala na vynaloženie väčšieho úsilia v boji s osýpkami, ktoré sa šíria v 58 krajinách vrátane Spojených štátov, kde už na ne zomreli dve deti.

- Britský princ Harry sa vo štvrtok na vopred neohlásenej návšteve Ukrajiny stretol s obeťami vojny. Podľa jeho hovorcu ide o súčasť jeho práce v prospech zranených veteránov.

- Hokejisti Washingtonu v zostave s Martinom Fehérvárym zvíťazili v noci na piatok v NHL nad Carolinou 5:4 po nájazdovom rozstrele. Slovenský obranca odohral 21:34 minút a zaznamenal dva plusové body.

- Najvyšší súd Spojených štátov vo štvrtok oznámil, že administratíva prezidenta Donalda Trumpa musí uľahčiť návrat salvádorského občana, ktorý bol neoprávnene deportovaný do väzenia v jeho rodnej krajine.

- Medzi obeťami štvrtkového zrútenia vrtuľníka do rieky Hudson v New Yorku je aj Agustín Escobar, španielsky generálny riaditeľ pre železničnú infraštruktúru technologickej spoločnosti Siemens, jeho manželka a tri malé deti vo veku štyri až jedenásť rokov.

- Vo štvrtok sa v Argentíne začal 24-hodinový generálny štrajk na protest proti úsporným opatreniam, ktoré presadzuje vláda prezidenta Javiera Mileia.

- Slovenská hokejová reprezentácia viedla po úvodnej tretine štvrtkového prípravného zápasu vo švajčiarskom Herisau nad domácim výberom 1:0. Skóre stretnutia otvoril v štvrtej minúte útočník Matej Kašlík.

- Poslanci Národnej rady (NR) SR ukončili vo štvrtok 11. rokovací deň aktuálnej 33. schôdze diskusiou o opozičnom návrhu na zmenu podmienok strategických investícií.

- V bytovom dome na Hagarovej ulici v Bratislave horí kotolňa. Polícia na mieste vykonáva potrebné úkony a evakuuje ľudí z budovy. Na mieste sú aj hasiči. TASR o tom informovala bratislavská krajská policajná hovorkyňa Silvia Šimková.

- Ministri obrany európskych krajín sa vo štvrtok stretli v Bruseli na nových rozhovoroch o možnom nasadení vojakov na Ukrajine s cieľom dohliadať na budúce prímerie s Ruskom.

- Slovenskí futsalisti neuspeli vo štvrtkovom zápase 3. skupiny kvalifikácie o postup na ME 2026 v Litve a Lotyšsku, keď prehrali v Ciorescu s domácim Moldavskom 3:5. Stratili tak šancu prebojovať sa priamo na európsky šampionát.

- Chorvátska vláda vo štvrtok odsúdila postup Srbska, ktoré vyhostilo niekoľkých chorvátskych občanov pre zapojenie sa do protikorupčných študentských protestov.

- Pápež František vo štvrtok nečakane navštívil Baziliku svätého Petra vo Vatikáne s cieľom pozrieť sa na jej rekonštrukciu.

- Poľský veľvyslanec v Rusku vo štvrtok uviedol, že menšia skupina Rusov sa pokúsila narušiť spomienkové podujatie pri príležitosti 15. výročia leteckej tragédie, pri ktorej zahynul poľský prezident Lech Kaczyňski a 95 ďalších ľudí.

- Nórsko plánuje definovať znásilnenie na základe chýbajúceho súhlasu namiesto súčasného dôrazu na násilie, hrozby alebo zneužitie zraniteľnej osoby.

- Španielsky Najvyšší súd vo štvrtok zamietol odvolanie vodcu katalánskych separatistov Carlesa Puigdemonta proti jeho vylúčeniu zo zákona o amnestiách pre podozrenia zo sprenevery verejných financií.

- Európska armáda by nebola adekvátnou náhradou za NATO, uviedol vo štvrtok nemecký prezident Frank-Walter Steinmeier na návšteve armádneho veliteľstva v západonemeckom meste Koblenz.

- Plénum Národnej rady (NR) SR vo štvrtok odmietlo opozičnú novelu zákona o Fonde na podporu umenia (FPU). Stála za ňou poslankyňa Zora Jaurová (PS). Navrhovala v nej okrem iného presunúť právomoc rozhodovať o poskytovaní dotácií z rady na riaditeľa.

- Do systému štátom podporovaného nájomného bývania môžu byť v budúcnosti zahrnuté aj budovy, ktoré boli prestavané z nebytovej budovy na bytový dom či bytové domy, v ktorých sa menšinovo nachádzajú aj nebytové priestory určené na bývanie.

- Za napadnutie účtu českého premiéra Petra Fialu na sociálnej sieti X hrozia páchateľovi až tri roky väzenia.