< sekcia Kultúra

Múzeum Bojnice predstaví v novej výstave stroje Leonarda da Vinciho

Ilustračná fotografia Foto: Zdenko Hanout

Návštevníci si na výstave môžu pozrieť predchodcu vrtuľníka, najrôznejšie kladkostroje i maketu vodného tanku. Súčasťou vystavených exponátov je aj maketa Leonardovho leva.

Bojnice 23. júna (TASR) - Legendárne stroje Leonarda da Vinciho predstaví rovnomenná výstava, ktorú pre návštevníkov pripravilo počas letnej sezóny Slovenské národné múzeum (SNM) - Múzeum Bojnice. Verejnosť si ju bude môcť pozrieť v priestoroch bývalej Zámockej reštaurácie od 25. júna, informovala kultúrno-propagačná manažérka múzea Petra Gordíková.

"Interaktívna výstava predstavuje najväčšie technické vynálezy a stroje renesančného majstra Leonarda da Vinciho. Autorom replík je Miroslav Mužík, ktorý výrobe drevených mechanizmov venoval šesť rokov. Bez jediného klinca vytvoril unikátnu kolekciu pozostávajúcu z viac ako 50 drevených makiet strojov," načrtla Gordíková.

Súčasťou vystavených exponátov je podľa nej aj maketa Leonardovho leva, ktorá vďaka súkoliam demonštruje pohyb nôh. "Návštevníci si na výstave môžu pozrieť aj predchodcu vrtuľníka, najrôznejšie kladkostroje i maketu vodného tanku. K zaujímavostiam výstavy patrí aj da Vinciho bicykel," dodala.

Výstavu si verejnosť bude môcť pozrieť v budove bývalej Zámockej reštaurácie v tesnej blízkosti zámku do 12. septembra.