Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Streda 6. december 2023Meniny má Mikuláš
< sekcia Kultúra

O Živa Award sa uchádza 24 múzeí z desiatich krajín

Ilustračná snímka. Foto: TERAZ.sk

Organizátori spresňujú, že odovzdané budú hlavné ocenenia Živa Award - cena za najlepšie slovanské múzeum, cena za najlepšiu slovanskú pamiatkovo chránenú lokalitu a sedem čestných uznaní.

Bratislava 27. septembra (TASR) - O cenu Živa Award 2023 sa uchádza 24 múzeí z desiatich krajín, z toho najviac z Ukrajiny. Laureátov prestížnej ceny vyhlásia na odbornej múzejnej konferencii, ktorá sa bude konať v Bratislave od 2. do 5. októbra. Hlavný odborný a slávnostný program sa bude konať 3. až 4. októbra v Zimnej záhrade Bratislavského hradu. Informuje o tom Slovenské národné múzeum (SNM), ktoré podujatie organizuje spolu s Fórom slovanských kultúr (FSK) so sídlom v Slovinsku.

Organizátori spresňujú, že odovzdané budú hlavné ocenenia Živa Award - cena za najlepšie slovanské múzeum, cena za najlepšiu slovanskú pamiatkovo chránenú lokalitu a sedem čestných uznaní. "Tohtoročné ceny Živa sú zamerané na ukrajinské múzeá, ktoré hrdinsky zachovávajú kultúrne dedičstvo v mimoriadne ťažkých časoch. Sme hrdí na to, že sa do súťaže zapojilo sedem ukrajinských múzeí, z ktorých sa zástupcovia troch predstavia aj osobne v Bratislave a zvyšní online," hovorí Andreja Rihter, riaditeľka FSK a členka poroty Živa Award 2023, k deviatemu ročníku ocenenia.

Generálny riaditeľ SNM Branislav Panis pripomína, že jednu z hlavných cien Živa v roku 2022, čestné uznanie za napĺňanie úlohy múzea pri zachytávaní a prezentovaní národnej minulosti na Slovensku a definovaní identity a vedomia národa, získalo prvýkrát v histórii odovzdávania Živa Award aj SNM - Múzeum Slovenských národných rád na Myjave. "Je dobré, keď sa cez zahraničné ocenenie ľudia na Slovensku dozvedia, že slovenské múzeá sú konkurencieschopné a ponúkajú zaujímavý obsah," hodnotí Panis. "Najmä posledné tri roky, poznamenané nielen pandémiou koronavírusu a infláciou, ale predovšetkým vojnou na Ukrajine, predstavujú aj pre celú kultúru veľkú skúšku. Vítam preto tohto roku rekordnú účasť múzeí z Ukrajiny. Aj toto je totiž jedna z ciest, ako ukázať, že Ukrajina žije a bude žiť," dodal Panis.