Quantcast
< sekcia Kultúra

Na Bratislavskom hrade zažijú návštevníci netradičné nočné prehliadky

Na leteckej snímke v Bratislave pohľad na Bratislavský hrad. Foto: TASR - Michal Svítok

Na prehliadkach organizátori neopomenú ani Pifflových súputníkov - Alexyho, Martinčeka, Fialu, Štefanovičovú či Pollu.

Bratislava 22. novembra (TASR) – Slovenské národné múzeum (SNM) – Historické múzeum pripravilo netradičné nočné prehliadky Bratislavského hradu cez denník Alfreda Piffla. Podujatie, ktorým si pripomína 115 rokov od narodenia a 50 rokov od úmrtia architekta a pamiatkara Alfreda Piffla (1907 – 1972), sa uskutoční v piatok 25. novembra. "V Bratislave patril medzi hlavných iniciátorov záchrany a obnovy požiarom zničeného Bratislavského hradu, a to v čase, keď mnohí presadzovali jeho zbúranie," približuje múzeum.

Na prehliadku o dejinách Hradu sa návštevníci vydajú prostredníctvom Pifflovho osobného denníka, ktorý si písal počas rekonštrukcie. "Nazrieme na Hradný palác očami architekta a zistíme, s akými výzvami, prekážkami i radosťami sa počas obnovy stretol. Zaspomíname aj na jeho hrdinskú úlohu, keď sa nechal spustiť na dno až 85 metrov hlbokej hradnej studne a pozrieme si jeho legendárny model hradu," avizuje SNM.

Na prehliadkach organizátori neopomenú ani Pifflových súputníkov - Alexyho, Martinčeka, Fialu, Štefanovičovú či Pollu. "Prehliadku ukončíme na vrchole Korunnej veže s výhľadom na nočnú Bratislavu. Pri príležitosti nočnej prehliadky bude Bratislavský hrad nasvietený ako ruina, teda do podoby, akú mal pred začatím náročnej obnovy," dodáva múzeum. Špeciálne nasvietenie hradu pripravuje v spolupráci s Národnou radou SR.

Prehliadky sa uskutočnia v časoch o 18.30, 20.30 a 22.30 h. Maximálny počet účastníkov v skupine je 25 osôb. Miesto na prehliadku si môžu návštevníci rezervovať vopred na hrad.podujatia@gmail.com. Do správy je potrebné uviesť meno, počet osôb a vybraný čas prehliadky.

Alfredovi Pifflovi pripravilo múzeum aj výstavu komponovanú zo šiestich nadrozmerných fototapiet. Architekta zachytávajú pri rekonštrukčných prácach v Hradnom paláci so spomienkami z jeho osobného denníka.