Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Streda 21. február 2024Meniny má Eleonóra
< sekcia Kultúra

Sólisti Štátnej opery v Banskej Bystrici mieria opäť do Japonska

Na archívnej snímke budova Štátnej opery. V Štátnej opere Banská Bystrica. Foto: TASR Ján Krošlák

Naši umelci a umelkyne vycestujú 25. septembra. Predstavia sa na ostrovoch Hokkaido, Honšu, Kjúšu a Šikoku, kde uvedú desať predstavení, uviedla vedúca propagácie opery Katarína Uhríková.

Banská Bystrica 20. septembra (TASR) - Po vynútenej covidovej prestávke sa obnovila dlhoročná kultúrna spolupráca medzi Štátnou operou v Banskej Bystrici a japonskými partnermi, ktorá trvá už 27 rokov. Jej výsledkom je 38. umelecké turné Štátnej opery opäť po Japonsku, ktoré bude najdlhším v doterajšej histórii spolupráce a potrvá takmer mesiac. TASR o tom informovala vedúca propagácie opery Katarína Uhríková.

"Naši umelci a umelkyne vycestujú 25. septembra. Predstavia sa na ostrovoch Hokkaido, Honšu, Kjúšu a Šikoku, kde uvedú desať predstavení. Patrícia Malovec, Katarína Procházková, Mariana Sajko, Peter Račko, Šimon Svitok, Dušan Šimo s klavírnym sprievodom Martiny Svitkovej predvedú v prvej časti koncertov poloscénický, kostýmovaný prierez operou Giacoma Pucciniho Madame Butterfly. Druhá časť sa bude niesť v populárnom operno-operetnom duchu," priblížila Uhríková.

V rámci propagácie slovenského interpretačného umenia uskutočnia banskobystrickí sólisti viacero edukačných stretnutí s japonskou mládežou, na ktorých chcú atraktívnym spôsobom priblížiť študentom operný žáner. Nebudú chýbať ani hudobné ukážky v ich podaní.

"Súčasťou programu generálneho riaditeľa Štátnej opery Rudolfa Hromadu a umeleckého riaditeľa Šimona Svitka budú aj bilaterálne rokovania o účinkovaní japonských umelcov a majstrov japonských tradícií na Slovensku počas projektu Dni japonskej kultúry," dodala Uhríková.

Umelecké turné banskobystrickej opery sa koná pod záštitou dočasne poverenej ministerky kultúry Silvie Hroncovej a veľvyslanca SR v Japonsku Mariána Tomášika.