Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Streda 4. október 2023Meniny má František
< sekcia Kultúra

Sprístupnili Zlatú kolekciu slovenského profesionálneho divadla

Na archívnej snímke historická budova Slovenského národného divadla. Foto: TASR - Marko Erd

Na základe konzultácií s odbornou teatrologickou obcou bol v roku 2017 vytvorený zoznam 100 inscenácií.

Bratislava 3. marca (TASR) - Divadelný ústav vďaka svojej výskumnej činnosti zaostruje pozornosť na výnimočné scénické diela a postupne buduje "galériu" slávnych inscenácií slovenského profesionálneho divadla od jeho vzniku až po súčasnosť. Teraz prináša online platformu s názvom Zlatá kolekcia slovenského profesionálneho divadla, ktorá bola vytvorená na základe konzultácií s odbornou teatrologickou verejnosťou. Záujemcovia ju nájdu na zlatakolekcia.theatre.sk. TASR o tom informoval PR manažér Divadelného ústavu Dušan Poliščák.

Prostredníctvom edície Prítomnosť divadelnej minulosti doposiaľ Divadelný ústav sprostredkoval nahliadnutie do kompletnej inscenačnej tradície troch dramatických diel, ktorých scénické uvedenia znamenali výrazný medzník vo vývoji slovenského profesionálneho divadelníctva. Ide o Hviezdoslavovu tragédiu Herodes a Herodias (vyd. 2013), Ostrovského spoločenskú komédiu Les (2014) a Stodolovu drámu Bačova žena (2017).

V snahe o zachovanie tejto kontinuity a ambícii prezentovať svoje zbierkové (archívne, múzejné a dokumentačné) fondy sa ústav podujal vytvoriť v rámci spomínanej edície samostatnú online platformu, ktorá má "prezentovať prierez tým najprogresívnejším a najpozoruhodnejším, čo vzniklo počas storočnice slovenského divadla". "A to nielen formou sprostredkovania archívnych a dokumentačných materiálov Divadelného ústavu, viažucich sa na profilové slovenské inscenácie, ale aj formou priblíženia procesu umeleckej tvorby a jej následnej kritickej reflexie," poznamenal Poliščák.

Ako ďalej ozrejmil, na základe konzultácií s odbornou teatrologickou obcou bol v roku 2017 vytvorený zoznam 100 inscenácií. "Oslovení odborníci rozdali hlasy vyše 300 inscenáciám. Na základe ich obsiahleho inšpiratívneho zoznamu odborný tím Divadelného ústavu vybral pre prvú fázu realizácie projektu 36 inscenácií, pri ktorých voľbe dbal najmä na zastúpenie každej významnej historickej epochy, režijnej osobnosti či divadelného telesa," priblížil genézu projektu s tým, že prezentovaný výber je iba čiastočnou ukážkou bohatej divadelnej tvorby, ktorá v priebehu 100 rokov vznikla na našich profesionálnych scénach. "Divadelný ústav v spolupráci s externými odbornými spolupracovníkmi prinesie v nasledujúcom období prezentáciu ďalších 66 vybraných profilových inscenácií," uzavrel Poliščák.