< sekcia Kultúra

Stevie Wonder oslávi 70. narodeniny

Stevie Wonder Foto: TASR/AP

Stevland Hardaway Judkins - tak znie jeho rodné meno - sa narodil 13. mája 1950 v meste Saginaw amerického štátu Michigan.

Bratislava 13. mája (TASR) – Spevák, skladateľ, multiinštrumentalista a producent Stevie Wonder oslávi v stredu 13. mája svoje 70. narodeniny.

Stevland Hardaway Judkins - tak znie jeho rodné meno - sa narodil 13. mája 1950 v meste Saginaw amerického štátu Michigan. Od narodenia je slepý, od malička prejavoval výnimočný cit pre hudbu. Jeho prvým nástrojom bola už v štyroch rokoch fúkacia harmonika, neskôr sa naučil hrať na klavíri aj ďalších nástrojoch. Na konci 50. rokov sa s matkou aj súrodencami presťahovali do Detroitu.

Keď mal desať preč, dostal sa do nahrávacieho štúdia spoločnosti Tamla Motown v Detroite, ktorá združovala výlučne černošských autorov a interpretov populárnej hudby. Prvý singel s nahrávkou I Call It Pretty Music vyšiel 16. apríla 1962, to ešte nemal dvanásť. Do prvej stovky hitparády sa nedostal. V septembri 1962 vyšla aj debutová LP platňa The Jazz Soul of Little Stevie. Šéfovia Motownu však verili v úspech a Stevie dostal nové umelecké meno Little Stevie Wonder (malý zázrak Stevie). Rok nato mal prvý veľký hit, 13. mája 1963 mu vyšiel singel Fingertips. Táto skladba z koncertu so Stevovým spevom a hlavne ústnou harmonikou sa dostala na 1. miesto hitparády. Koncert sa nahrával v Detroite a jeho záznam vyšiel aj na LP s názvom 12 Year Old Genius. Aj tá sa dostala na 1. miesto rebríčka.V marci 1965 vystupoval prvýkrát na anglickom turné, hitmi boli jeho ďalšie piesne Uptight, I'm Wondering či For Once In My Life. V máji 1969 sa v Bielom dome stretol s prezidentom Richardom Nixonom. Výbor pre starostlivosť o postihnutých ľudí mu udelil vyznamenanie Za mimoriadny prínos. Ďalšími jeho hitmi sa stali skladby My Cherie Amour, Yester-me, Yester-you, Yesterday a Never Had A Dream Come True. Oženil sa 14. septembra 1970, za manželku si zobral sekretárku firmy Tamla Motown Syreetu Wright.

V lete roku 1972 ho pozvali Rolling Stones, aby spoločne odohrali 50 koncertov po USA a Kanade. Počas ďalšieho turné mal v auguste 1973 vážnu autonehodu a štyri dni ležal v kóme. Po zranení vystúpil prvýkrát až v marci 1975 v newyorskej Madison Square Garden. V máji 1977 sa na prvom mieste americkej hitparády ocitla skladba Sir Duke, ktorú venoval známemu džezmenovi Duke Ellingtonovi.

V apríli 1978 sa rodine Wonderovcov narodila dcéra Kita Swan. V decembri 1978 koncertoval Stevie Wonder v slávnej newyorskej Metropolitnej opere. Po šesťročnej prestávke podnikol v septembri 1980 anglické turné a šesťkrát vypredal londýnsky štadión Wembley.

V roku 1984 mal v Spojených štátoch premiéru film The Woman In Red. Režisérom filmu bol Gene Wilder, hudbu k filmu zložil aj Stevie Wonder. Superhitom z neho sa stala pieseň I Just Called To Say I Love You. Viedla rebríčky v Amerike aj Anglicku a Stevie za ňu získal zlatú platňu aj Oscara. Toho venoval Nelsonovi Mandelovi. Znova úspešný bol potom v septembri 1985, americkú hitparádu viedol so skladbou Part–Time Lover, ktorá bola v Spojených štátoch unikátom, viedla americký popový rebríček, rhythm & bluesový, disko rebríček aj hitparádu súčasnej hudby.

V januári 1986 na počesť výročia narodenín Martina Luthera Kinga usporiadal Stevie Wonder tri koncerty – vo Washingtone, New Yorku a Atlante, 11. júna 1988 vystúpil aj na benefičnom koncerte k 70. narodeninám Nelsona Mandelu. Do Siene slávy ho uviedli 18. januára 1989. V tom istom roku 29. mája vystúpil aj v Prahe na Strahovskom štadióne a o deň neskôr v Bratislave na Tehelnom poli.

V januári 2009 spieval Stevie Wonder na inauguračnej oslave prezidenta Baracka Obamu, ten ho v roku 2014 ocenil Prezidentskou medailou slobody. V auguste 2018 spieval na pohrebe Arethy Franklin.

Wonder vydal 23 štúdiových albumov, ten ostatný A Time to Love vyšiel v októbri 2005. K diskografii patria aj štyri koncertné a 17 kompilačných albumov, ich predaj presiahol sto miliónov výliskov. V americkej singlovej TOP 40 hitparáde mal 46 piesní, z nich deväť na prvom mieste, osem z nich bolo ocenených zlatou platňou. V anglickej TOP hitparáde bodovalo 39 piesní. Je držiteľom 25 cien Grammy. Stevie je trikrát ženatý, s piatimi rôznymi ženami má deväť detí.