Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Pondelok 11. december 2023Meniny má Hilda
< sekcia Kultúra

Tohtoročné Dni zelá v Stupave chcú otvoriť návratom k tradičnému zvyku

Ilustračná snímka. Foto: Teraz.sk

Hlavnou myšlienkou festivalu Dni zelá je zachovávanie tradícií regiónu Záhorie, propagácia tradičného pestovania a spracovania kapusty, prezentácia miestnych súborov či združení.

Bratislava/Stupava 25. septembra (TASR) - Pri príležitosti 25. ročníka podujatia Dni zelá (6. - 8. 10.) chcú v Stupave obnoviť tradíciu "podávania zelá". Mesto na webe vyzýva obyvateľov, aby sa pred samotným oficiálnym otvorením slávností zapojili do živej reťaze, prostredníctvom ktorej bude putovať hlávka kapusty z mestskej časti Mást na hlavné pódium.

"Zelé vyštartuje z Obecného domu v Máste z rúk predsedu Mástskeho potravinárskeho spolku Jozefa Fabiana do rúk dobrovoľníkov. Hlávku kapusty si budú navzájom podávať a takouto živou reťazou bude doručená na pódium v Hlavnej zóne, kde ju prevezme primátor mesta Stupavy Peter Novisedlák," vysvetľuje samospráva. Záujemcovia sa môžu pridať na ktoromkoľvek mieste plánovanej trasy.

Hlavnou myšlienkou festivalu Dni zelá je zachovávanie tradícií regiónu Záhorie, propagácia tradičného pestovania a spracovania kapusty, prezentácia miestnych súborov, združení, kultúrnych pamiatok a v neposlednom rade aj miestnych kulinárskych špecialít.