Quantcast
< sekcia Kultúra

Festival Divadelná Nitra oslávi 30. výročie témou presahy

Na archívnej snímke budova Divadla Andreja Bagara. Foto: FOTO TASR/Štefan Puškáš

Návštevníkov festivalu opäť čaká výber desiatich významných inscenácií, tento rok majú v sebe zakódovanú tému presahov.

Bratislava 25. augusta (TASR) - Presahy sú témou 30. ročníka medzinárodného festivalu Divadelná Nitra. "Presahy ako činy stierajúce hranice medzi ľuďmi, kultúrami a komunitami, presahy ako prepojenia medzi minulosťou a prítomnosťou, privátnym a verejným, medzi životom a smrťou," vysvetľujú organizátori podujatia, ktoré od 1. do 6. októbra prinesie desiatku inscenácií v hlavnom programe i bohatý sprievodný program. Záštitu nad festivalom prevzala prezidentka SR Zuzana Čaputová.

Jubilejný ročník sa bude odohrávať s dôrazom na bezpečnosť i na divácky zážitok. Samozrejmosťou bude zaočkovanosť organizátorov a dodržiavanie aktuálnych protipandemických opatrení. "Ak to okolnosti dovolia, naživo sa odohrá slovenská časť hlavného programu a sprievodný program," informovala v stredu na tlačovej konferencii riaditeľka festivalu Darina Kárová. Z organizačno-epidemických dôvodov sa zahraničné divadlá nebudú prezentovať naživo, organizátori sa rozhodli nasledovať trend súčasných európskych festivalov a prísť s inscenáciami v podobe kvalitných videozáznamov. "Aby sme sprostredkovali prítomným účastníkom festivalu ten zážitok, budú sa premietať v divadelných sálach na veľkom plátne," uviedla pre TASR Kárová.

Návštevníkov festivalu opäť čaká výber desiatich významných inscenácií, tento rok majú v sebe zakódovanú tému presahov. "Každé dielo sa na danú tému pozerá z iného zorného uhla," priblížil kurátor slovenského programu Karol Mišovic. Festival otvorí inscenácia Slovenského národného divadla (SND) Vojna a mier v réžii Mariána Amslera, v ktorej režisér využil kombináciu divadelnej akcie a live cinema, vďaka čomu vznikli strhujúce vojnové scény. Podľa Mišovica ide o jednu z najsilnejších inscenácií posledného obdobia: "Jeden z najsugestívnejších umeleckých zážitkov, kde Marián Amsler dosiahol umelecký zenit, čo sa týka korešpondencie s modernými európskymi divadelnými prostriedkami."

S veselohrou Drotár sa predstaví Divadlo Andreja Bagara v Nitre, syntézu činohry, pohybu a folklóru prinesie inscenácia Čepiec v podaní Divadla Jozefa Gregora Tajovského zo Zvolena. S dielom súčasného amerického dramatika Israela Horovitza - tragikomédiou Lebensraum sa predvedie kolektív Divadla LAB z produkcie VŠMU. Štátne divadlo Košice prinesie do Nitry dokumentárnu inscenáciu Borodáč alebo Tri sestry.

V zahraničnom programe figuruje aj český videofilm Očitý svedok režiséra Jiřího Havelku, ktorý mal byť pôvodne divadelnou inscenáciou. Predstavia sa v ňom hviezdy Činohry Národného divadla v Prahe - Saša Rašilov, František Němec, David Prachař, Jiří Štěpnička či Vladimír Javorský. Divadelný film premietnu na veľkom plátne vo Veľkej sále Divadla Andreja Bagara. Presahy medzi rôznymi formami umenia prinesie inscenácia Sieť francúzskeho súboru Compagnie Kadidi, ktorú tiež uvedú formou videozáznamu na veľkom plátne. Trojicu zahraničných inscenácii uzatvára francúzsko-izraelsko-bieloruské dielo Necropolis režiséra Arkadiho Zaidesa. Umelec ním vzdáva hold migrantom, ktorí zahynuli na európskom území.

Návštevníkov Divadelnej Nitry čakajú aj dve odložené premiéry medzinárodných inscenácií, ktoré vlani festival neuviedol pre koronakrízu. Multižánrové dielo Zelená je tráva predstaví choreografka a performerka Petra Fornayová. ICARUS je názov tanečnej inscenácie, ktorá vznikla v spolupráci profesionálnych tanečníkov a tínedžerov z Prahy a Nitry.

Hlavný program budú tradične sprevádzať diskusie, koncerty, program pre deti a mladých, standupy či komentované prehliadky.