Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Štvrtok 23. marec 2023Meniny má Adrián
< sekcia Kultúra

Tricklandia predstavila tajuplnú výstavu inšpirovanú ľudovou kultúrou

Na snímke návštevníčka pózuje pri jednej z expozícii priestorového 3D obrazu počas otvorenia Tricklandie, galérie trick-arte umenia v Starom Smokovci vo Vysokých Tatrách, archívne foto. Foto: TASR - Oliver Ondráš

Tajuplná expozícia je podľa Mariána Aštáryho jedinečná v tom, že príbeh obrazu sa mení priamo pred očami diváka v závislosti od svetla, ktoré na dielo dopadá.

Starý Smokovec 26. júna (TASR) - Tricklandia ako prvá galéria na svete využíva metódu dvojitej expozície v spojení s trick artom. Tajuplná expozícia, ktorú predstavili vo štvrtok (25. 6.) v Starom Smokovci, tak spája technológiu červeno–modrého svietenia s obrazom slovenskej ľudovej kultúry inšpirovaným rozprávkovou tvorbou Miroslava Matuščina. Informoval o tom jeden zo zakladateľov galérie Marián Aštáry.

Slovenský výtvarník Miroslav Matuščin, ktorý bol žiakom Albína Brunovského, zasvätil 14 rokov ľudovej architektúre. „Myšlienka priniesť niečo nové tu bola už dlhšie. Chceli sme vytvoriť niečo, čo bude mať hodnotu nielen zážitkovú, ale aj umeleckú. Sme radi, že sa nám podarilo osloviť práve pána Matuščina. Myslím si, že je 'obrazovým' Svetozárom Stračinom, keďže sa snaží zachovať pôvodnú ľudovú architektúru vo svojich nenapodobiteľných kresbách aj pre ďalšie generácie,“ hovorí Aštáry.

Tajuplná expozícia je podľa neho jedinečná v tom, že príbeh obrazu sa mení priamo pred očami diváka v závislosti od svetla, ktoré na dielo dopadá. „Kúzlo spočíva vo využití dvojitej expozície. Ten istý obraz vidíte inak pod červeným a inak pod modrým svetlom,“ vysvetlil. V súčasnosti sú diela s dvojitou expozíciou populárne najmä v street arte.

Na tvorbe novej expozície pracovali viac ako dva mesiace. Tvorcovia tak využili čas, keď museli prevádzku prerušiť z dôvodu pandémie nového koronavírusu. Okrem Tajuplnej expozície čakajú na návštevníkov ďalšie dve maľby vo veľkosti 40 metrov štvorcových. Maľba Tajuplnej expozície zaberá približne 120 metrov štvorcových.

Galéria Tricklandia je známa svojou zážitkovou expozíciou založenou na trick arte a optických ilúziách. Jednotlivé diela sú inšpirované slovenskými ľudovými povesťami, rozprávkami, ale aj reáliami obcí a zámkov Slovenska.