Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Štvrtok 7. december 2023Meniny má Ambróz
< sekcia Kultúra

Noc divadiel ponúka prehliadku zákulisia Divadla Jána Palárika

Na archívnej snímke divadlo Jána Palárika v Trnave. Foto: TASR - Lukáš Grinaj

Na všetky časti Noci divadiel v Trnave je voľný vstup, potrebná je rezervácia vstupeniek vopred.

Trnava 14. novembra (TASR) - Prehliadky zákulisím pre deti od 16.30 h a pre dospelých od 20.30 h a k tomu živé vysielanie rozhlasovej hry pripravilo na sobotnú (18. 11.) Noc divadiel trnavské Divadlo Jána Palárika (DJP). Pripája sa k 14. ročníku celoeurópskeho podujatia a dá nahliadnuť záujemcom do inak nedostupných zákutí divadelných stánkov. Informovala o tom Katarína Čučková z DJP.

Detské zážitkové prehliadky dostali názov Stratená rukavička. "V sprievode našich hercov preskúmame tajné miestnosti divadla a objavíme, ako vyzerajú kulisy zblízka a aké záhady sa odohrávajú za oponou. Pre malých návštevníkov sme pripravili aj prekvapenie, rozprávkový príbeh rukavičky si budú môcť odniesť domov v podobe malej knižky," uviedla Čučková. Potulky zákulisím pre dospelých sa skončia krátko pred polnocou. Záujemcovia sa budú môcť poprechádzať zákulisím a počas prehliadky nahliadnuť do hereckých šatní, navštíviť maskérňu či divadelný fundus a tiež si budú môcť pozrieť miesta, kam chodili a chodia inšpiratívne osobnosti umeleckého sveta.

Živé vysielanie rozhlasovej hry podľa divadelnej hry Pavla Weissa Krvavé víno sa začne priamo z javiska DJP o 19.00 h a odvysiela ho Rádio Devín. Text získal Cenu DJP v rámci súťaže Dráma 2022 a vychádza zo zachovanej korešpondencie slovenského spisovateľa, autora románu Červené víno či Drevená dedina Františka Hečka, ktorý sa narodil v obci Suchá nad Parnou pri Trnave. V hre sa diváci i poslucháči dozvedia, aký vplyv na jeho tvorbu mal trnavský región, na pôdoryse Hečkovho životného príbehu sa zjavia aj ďalšie otázky. Účinkujú Tomáš Vravník (František Hečko), Tatiana Kulíšková (Mária Jančová), Miroslav Beňuš (Blahoslav Hečko), Vladimír Jedľovský (Ľudo Ondrejov), Martin Križan (Gazda). Réžiu má Zuzana Hurová, hudobnú spoluprácu Michal Hudák. Autorom dramatizácie je Jakub Molnár.

Na všetky časti Noci divadiel v Trnave je voľný vstup, potrebná je rezervácia vstupeniek vopred.