< sekcia Kultúra

Trojka vráti na obrazovky kultovú Nemocnicu na okraji mesta

Ilustračná snímka. Foto: TASR/Michal Svítok

Nemocnica na okraji mesta sa tešila úspechu aj v zahraničí. Divákov v Nemecku seriál z nemocničného prostredia zaujal natoľko, že producenti z Hamburgu iniciovali natočenie ďalších častí.

Bratislava 22. januára (TASR) - Televízna Trojka prinesie na obrazovky po archívnej slovenskej tvorbe aj tú českú. Diváci sa môžu tešiť na kultovú Nemocnicu na okraji mesta. Seriál sa stal legendárnym nielen vďaka výborným hercom, ale aj nezabudnuteľným hláškam a hudbe. "Príbeh primára Sovu a jeho kolegov bude vysielať RTVS dvakrát do týždňa, každý pondelok a štvrtok na Trojke," TASR o tom informovala PR manažérka Silvia Turnerová.

"Seriál vznikal od roku 1977 a aj po vyše 40 rokoch je vo veľa veciach nadčasový. Rieši medziľudské vzťahy na pracovisku, v rodine, témy, ktoré sú stále aktuálne," priblížila Judita Gembická, intendantka Trojky.

Hviezdou československého seriálu bol Ladislav Chudík, ktorý stvárnil primára Sovu. Táto úloha však bola pôvodne určená pre iného herca, dokonca aj natáčanie začalo s Karlom Högerom v hlavnej úlohe. Ten však po začiatku natáčania zomrel, a tak bol narýchlo vybraný Ladislav Chudík. V legendárnom seriáli sa však predstavilo množstvo kvalitných hercov – Josef Abrhám, Miloš Kopecký či Eliška Balzerová.

Práca na seriáli priniesla aj skúseným hercom nové výzvy. Pred začatím natáčania absolvovali stáže pod vedením skúsených odborníkov a dozvedeli sa potrebné detaily z fungovania práce lekárov, či mali možnosť zúčastniť sa na operácii. Balzerová, ktorá sa predstavila v úlohe mladej lekárky Čeňkovej, si získala svojím záujmom a prístupom dôveru primára natoľko, že jej dovolil v závere operácie zašiť pacientovi kožu.

Nemocnica na okraji mesta sa tešila úspechu aj v zahraničí. Divákov v Nemecku seriál z nemocničného prostredia zaujal natoľko, že producenti z Hamburgu iniciovali natočenie ďalších častí. V roku 1981 tak vzniklo v koprodukcii s Nemeckom ďalších sedem častí.

RTVS odvysiela prvé dve série, spolu 20 epizód. Prvú časť seriálu z pera scenáristu Jaroslava Dietla si môžu pozrieť diváci v pondelok 27. januára o 20.00 h.