< sekcia Kultúra

Zomrel textár a libretista Tibor Grünner

Ilustračná snímka Foto: TASR/Radovan Stoklasa

Grünner bol známy najmä ako autor viac ako 300 textov k populárnej hudbe. K najznámejším patria Až bude pokosená tráva, Halabala a Mať tak znovu 22.

Bratislava 23. mája (TASR) - Vo veku 88 rokov zomrel 18. mája v Bratislave textár, prekladateľ a libretista Tibor Grünner. TASR informoval Martin Jurčo z RTVS. Posledná rozlúčka bude v utorok 24. mája o 11.45 h v bratislavskom Krematóriu.

Narodil sa 3. septembra 1927 v Trnave. Patril k významným osobnostiam slovenskej populárnej hudby, do ktorej zasiahol predovšetkým ako textár kľúčových diel v období rokov 1957-1990. Po štúdiách a práci v rodnom meste začínal ako člen Posádkovej hudby v Bratislave pod vedením Zdenka Mikulu, v rokoch 1968-1988 pracoval v Hlavnej redakcii hudobného vysielania bratislavského rozhlasu ako vedúci oddelenia medzinárodnej výmeny Čs. rozhlasu v Bratislave.

Grünner bol známy najmä ako autor viac ako 300 textov k populárnej hudbe. K najznámejším patria Až bude pokosená tráva (spievala Eva Kostolányiová), Halabala a Mať tak znovu 22 (Ivan Krajíček), Si môj (Eva Sepešiová), Máš tucet chýb (Dušan Grúň), Namaľuj mi dúhu (Gabriela Hermelyová), Zem pamätá (Karol Duchoň), Zázračné leto (vokálna skupina Bezinky). Získal viacero ocenení na festivaloch Bratislavská lýra a Zlatá ruža Detva. Popri tom sa venoval aj ľudovej a dychovej hudbe. Bol napríklad pri organizovaní súťaže dychovej hudby Takú mi hudba zahraj a 14 ročníkov prehliadky nahrávok rozhlasového folklóru Prix de musique folklorique de Radio Bratislava.