< sekcia Kultúra

Pulitzerovu cenu za službu verejnosti získal denník Philadelphia

Redaktorka denníka The Philadelphia Inquirer Susan Snyderová (vľavo) a editorka Dotty Brownová oslavujú 16. apríla 2012 v redakčnom newsroome vo Philadelphii Pulitzerovu cenu za službu verejnosti, ktorú získali noviny za prieskum všadeprítomného násilia v školách. Foto: TASR/AP

Noviny získali Pulitzerovu cenu za službu verejnosti, za prieskum všadeprítomného násilia v školách.

New York 17. apríla (TASR) - Noviny Philadelphia Inquirer získali prestížnu Pulitzerovu cenu za službu verejnosti, a to za "prieskum všadeprítomného násilia v školách mesta". Informovala o tom dnes Kolumbijská univerzita, ktorá tieto americké ocenenia v oblasti žurnalistiky udeľuje.

Cena za investigatívne spravodajstvo putuje Mattovi Apuzzovi, Adamovi Goldmanovi, Eileen Sullivanovej a Chrisovi Hawleymu z tlačovej agentúry Associated Press. Zamerali sa na utajenú špionáž v radoch moslimskej komunity v New Yorku, ktorú vykonávala miestna polícia. Americký Kongres v tejto veci vyzval na federálne vyšetrovanie.

Jeffrey Gettleman z denníka New York Times získal cenu za zahraničné spravodajstvo, keď písal o hladomore a konflikte vo východnej Afrike.

Prvýkrát po desiatkach rokov komisia, ktorá o cenách rozhoduje, neudelila Pulitzerovu cenu za beletriu. Vo finále boli traja spisovatelia. Komisia neoznámila, prečo žiadneho z nich nevybrala.

Pulitzerove ceny nesú meno známeho novinára a vydavateľa Josepha Pulitzera (1847-1911) a sú dotované sumou 10.000 dolárov (7611 eur).