< sekcia Kultúra

V Bratislave sa začína festival izraelského dokumentárneho filmu

Kino Mladosť. Foto: TASR/Miroslav Košírer

Festival potrvá do 22. septembra. Všetky filmy budú premietnuté so slovenskými i anglickými titulkami.

Bratislava 20. septembra (TASR) - V bratislavskom Kine Mladosť dnes štartuje festival izraelského dokumentárneho filmu KolNoa.doc. Pripravilo ho izraelské veľvyslanectvo v Bratislave po treťom ročníku festivalu izraelských hraných filmov, ktorý sa konal vo februári. Premietne šesť izraelských celovečerných dokumentárnych filmov, z toho štyri v slovenskej festivalovej premiére. Za cieľ má predstaviť aktuálnu dokumentárnu tvorbu v jednom celku, ale aj ponúknuť netradičné pohľady na izraelskú spoločnosť, jej subkultúry, ich problémy, a tiež chce predstaviť na Slovensku neznáme izraelské osobnosti.

"Filmy sme vybrali starostlivo tak, aby si každý divák našiel svoj film podľa témy, ktorá ho oslovuje. O umeleckej kvalite vybraných dokumentárnych filmov hovorí aj množstvo prestížnych medzinárodných ocenení, ktoré jednotlivé filmy získali," uviedol Zvi Aviner-Vapni, izraelský veľvyslanec na Slovensku. Dva festivalové filmy už mohli slovenskí diváci vidieť na iných festivaloch - Život vo fotografiách (festival Jeden svet) a Toto je Princess Shaw (Art Film Fest Košice). "Oba filmy sme chceli premietnuť ešte raz, keďže sa, bohužiaľ, nedostali do slovenskej kinodistribúcie. Podľa nášho názoru ide o natoľko kvalitné filmy, že si zaslúžia byť na Slovensku premietnuté viac ako raz, aby ich mohlo vidieť viac ľudí," dodal izraelský veľvyslanec.

Festival potrvá do 22. septembra. Jeho súčasťou je aj verejná diskusia na tému postavenia neheterosexuálnej menšiny v Izraeli. Všetky filmy budú premietnuté so slovenskými i anglickými titulkami.

TASR informovala za organizátorov festivalu Katarína Mináriková.