< sekcia Kultúra

V Bratislave chátrajú historické budovy, zachytil ich nový kalendár

Pohľad na hlavné mesto SR, Bratislavu z výhliadkovej plošiny kaviarne UFO na Moste SNP nad európskym veľtokom, riekou Dunaj 19. augusta 2014 v Bratislave. Na snímke pohľad na bratislavské Staré mesto, Dóm svätého Martina (uprostred), Rázusovo nábrežie (dole), v strede zdola hore cestná estakáda z Mosta SNP, Rybné námestie a Staromestská ulica. Foto: TASR/Štefan Puškáš

Nápad vznikol pri prechádzkach Starým Mestom.

Bratislava 8. januára (TASR) – Mnohé historické budovy v bratislavskom Starom Meste chátrajú. Lekár Michal Bucek sa preto rozhodol založiť občiansku iniciatívu a na tento problém upozorniť. Vznikol tak kalendár Smutná nostalgia Starého Mesta, v ktorom sú rozpadajúce sa budovy zachytené. Distribuuje sa najmä miestnym a mestským poslancom, aby im problém pripomenul.

Nápad vznikol pri prechádzkach Starým Mestom. Ako hovorí Bucek, pohľad na rozpadajúce sa budovy vyvoláva nostalgiu až smútok. Chce, aby sa nad rozpadajúcou sa históriou zamysleli aj kompetentní. "Dúfam, že u poslancov Starého Mesta aj poslancov Bratislavy, ktorým sme kalendár doručili, vyvolá minimálne zamyslenie nad týmto problémom a možno aj snahu niečo s tým urobiť," verí Bucek.

"Chrasty“ Starého Mesta nafotil jeho kamarát Juraj Slota, s ktorým vznik kalendára aj financoval. "V súčasnosti sa vydávajú kalendáre s rôznymi motívmi, ktoré si však nevšímame. Chcel som, aby tento kalendár mal v sebe istú myšlienku či odkaz, aby vyvolal u ľudí emóciu. Nie je podstatné, či pozitívnu alebo negatívnu, ale aby im to nebolo ľahostajné," priblížil Bucek. Autor myšlienky nevylúčil, že podobný kalendár vznikne aj na budúci rok. Mohol by napríklad upozorniť na stav bratislavských ciest.