Quantcast
< sekcia Kultúra

Reduta predstaví slovenských umelcov pôsobiacich v zahraničí

Na archívnej snímke budova Slovenskej filharmónie. Foto: TASR - Michal Svítok

Program zaznie v naštudovaní Martina Majkúta, rodáka z Bratislavy, ktorý žije a úspešne pôsobí na čele dvoch amerických orchestrov.

Bratislava 4. mája (TASR) - Dvaja slovenskí umelci, ktorí úspešne pôsobia na zahraničných pódiách, budú vo štvrtok 5. mája koncertovať v bratislavskej Redute. "Slovenská filharmónia sa predstaví pod taktovkou Martina Majkúta, hudobného riaditeľa Queens Symphony Orchestra v New Yorku a Rogue Valley Symphony v Ashlande v južnom Oregone," uviedla pre TASR tlačová tajomníčka SF Martina Tolstova ku koncertu, ktorého sólistom bude klarinetista Martin Adámek, stály člen parížskeho Ensemble intercontemporain – jedného z celosvetovo najuznávanejších súborov súčasnej hudby.

Talent a virtuozitu Martina Adámka si návštevníci Reduty vychutnajú v interpretačne náročnom Koncerte pre klarinet a orchester, op. 57 dánskeho skladateľa Carla Nielsena. "Na úvod koncertu zaznie En saga, symfonická báseň, op. 9 fínskeho skladateľa Jeana Sibelia, ktorému sa do hudby podarilo prevteliť fantastický svet škandinávskych mýtov," dodala Tolstova s tým, že v závere štvrtkového programu figuruje suita z hudby k hre Juliusa Zeyera Radúz a Mahuliena, op. 16 Josefa Suka.

Program zaznie v naštudovaní Martina Majkúta, rodáka z Bratislavy, ktorý žije a úspešne pôsobí na čele dvoch amerických orchestrov. "Prvá polovica štvrtkového koncertu je škandinávska, druhá česká. Spojením medzi prvým a posledným dielom je mýtus," približuje Majkút. Dirigent sa stretne s Martinom Adámkom na koncertnom pódiu po prvý raz. "Je to evidentne mimoriadny talent a keďže sa špecializuje na postromantickú hudbu, myslím, že môže veľmi dobre pochopiť a interpretovať Nielsenov koncert. Je to neuveriteľne náročný part. Pri štúdiu diela Josefa Suka, ktorý je viac-menej neznámy v Amerike, som si povedal, že ho musím predstaviť s mojimi orchestrami aj tam," poznamenal dirigent.

Pod taktovkou Martina Majkúta zaznie aj sobotný Rodinný koncert (7. 5.), na ktorý SF pozýva deti s rodičmi. Hudobným popoludním v Redute bude sprevádzať Martin Vanek. "Koncert sa uskutoční v spolupráci s Bábkohereckým súborom Teátro Neline. Na programe je Rozprávka, suita z hudby k hre Juliusa Zeyera Radúz a Mahuliena, op. 16 Josefa Suka," spresnila Tolstova. Dodala, že program Rodinného koncertu zaznie aj v piatok (6. 5.) na Hudobnej akadémii SF, organizovaných koncertoch pre školy, ktoré navštívi 1400 žiakov bratislavských základných škôl.