< sekcia Kultúra

V bratislavskej Redute zaznie Brahms pod taktovkou G. Pehlivaniana

Reduta, archívna snímka. Foto: TASR/Michal Svítok

Johannes Brahms komponoval svoje symfónie v rokoch 1876 až 1885. Svoj prvý symfonický opus skladateľ skomponoval ako 43-ročný.

Bratislava 14. mája (TASR) - Vo štvrtok a piatok 16. a 17. mája o 19.00 h sa Slovenská filharmónia (SF) predstaví pod taktovkou temperamentného francúzsko-amerického dirigenta Georga Pehlivaniana, rodáka z Bejrútu. "Dramaturgia koncertu je zostavená z dvoch diel Johannesa Brahmsa. Koncert pre husle a orchester D dur, op. 77 vystrieda Symfónia č. 4 e mol, op. 98 skladateľa," uviedla pre TASR tlačová tajomníčka SF Martina Tolstova. Sólistom večerov bude americký huslista Stephen Waarts, víťaz Medzinárodnej súťaže Y. Menuhina a laureát prestížnej súťaže kráľovnej Alžbety.

Johannes Brahms komponoval svoje symfónie v rokoch 1876 až 1885. Svoj prvý symfonický opus skladateľ skomponoval ako 43-ročný. "Predchádzalo mu sedemdesiat opusov. Jeho posledná Symfónia č. 4 e mol vznikla v rokoch 1884 a 1885. V premiére bola uvedená 25. októbra 1885 pod Brahmsovou taktovkou. Následne zaznela na koncertnom turné orchestra v Holandsku aj Nemecku a vo Viedni bola uvedená v roku 1886," dodala Tolstova s tým, že Koncert pre husle a orchester D dur skladateľ skomponoval po svojich prvých dvoch symfonických dielach, v roku 1879. "Komponoval ho v spolupráci s husľovým virtuózom Josephom Joachimom. Dielo zaznie v interpretácii husľového virtuóza Stephena Waartsa," uzavrela.