Quantcast
< sekcia Kultúra

V dolnokubínskej základnej škole zriadili regionálnu učebňu

Ilustračná fotka. Foto: TASR - Roman Hanc

Škola bude učebňu využívať na predmety, ako je dejepis, slovenský jazyk, prírodoveda a vlastiveda, etická a občianska výchova.

Dolný Kubín 24. novembra (TASR) - Regionálnu učebňu zameranú na tradície a ľudové zvyky zriadili pre žiakov v dolnokubínskej Základnej škole Martina Kukučína. Riaditeľka školy Katarína Števonková priblížila, že z nej nechcú vytvoriť múzeum, ale živú a aktívnu miestnosť. Pravidelnými akciami si plánujú pripomínať zvyklosti predkov, ľudovú tvorbu i remeslá. Predmety škola vyzbierala na základe výzvy, ktorú dala rodičom žiakov a pedagógom.

Myšlienka vytvoriť regionálnu učebňu vznikla, keď v rámci projektu Modernejšia škola budovali oddychové zóny na chodbách a zrušili kútik ľudových tradícií. "Dosť veľa vecí nám z týchto priestorov ostalo a zvažovali sme, čo s nimi. Našli sme triedu, ktorá nebola veľmi používaná, a rozhodli sme sa, že skúsime vytvoriť miesto, ktoré by sme využili na podporu regionálnych tradícií," povedala riaditeľka.

Nachádzajú sa v nej predmety, ktoré sa už nepoužívajú ani v poľnohospodárstve, ani v rodinách, lebo ich nahradili modernejšie pomôcky. "Nájdeme tu veci na spoznávanie regiónu, okolitých dedín a určite nesmieme zabudnúť na architektúru," vysvetlila učiteľka Jana Grobarčíková, ktorá je iniciátorkou myšlienky.

Škola bude učebňu využívať na predmety, ako je dejepis, slovenský jazyk, prírodoveda a vlastiveda, etická a občianska výchova. "Žiaci budú môcť spoznávať región nielen zvonka, ale aj zvnútra, rovnako tak významných dejateľov a budovy v našom meste. Bola by som rada, keby sme uchovávali tradície ročných období od pečenia oplátok cez maľovanie veľkonočných vajíčok až po tlačenie kapusty," dodala riaditeľka školy.