Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Streda 21. február 2024Meniny má Eleonóra
< sekcia Kultúra

Gemersko-malohontské múzeum vystavuje takzvané plevovky z 13. storočia

Na archívnej snímke informačná tabuľa na budove Gemersko-malohontského múzea v Rimavskej Sobote, ktorá v slovenčine prezentuje zakladné údaje o budove múzea. Foto: TASR - Branislav Caban

Prvé tehlové stavby u nás boli podľa archeológa GMM vidiecke kostoly, počas celého stredoveku sa však tehla na území Slovenska používala prevažne ako doplnkový stavebný materiál popri kameni.

Rimavská Sobota 4. septembra (TASR) - V Gemersko-malohontskom múzeu (GMM) v Rimavskej Sobote vystavujú románske plevové tehly z kostolov v Gemerskom Jablonci a Žípe. Takzvané plevovky z 13. storočia môžu návštevníci v múzeu obdivovať do konca septembra. TASR o tom informoval archeológ GMM Alexander Botoš.

"Do našich končín znalosť výroby tehál priniesli Rimania, ktorí túto technológiu prebrali od Etruskov a rozšírili ju do všetkých kútov svojej rozsiahlej ríše, siahajúcej až k brehom Dunaja,"
priblížil Botoš. Ako dodal, po zániku Rímskej ríše výroba stavebnej keramiky na našom území upadla, opätovne sa objavila až s nástupom románskej architektúry.

Prvé tehlové stavby u nás boli podľa archeológa GMM vidiecke kostoly, počas celého stredoveku sa však tehla na území Slovenska používala prevažne ako doplnkový stavebný materiál popri kameni. Výnimkou sú napríklad románsko-gotické kostoly situované prevažne na južnom Slovensku.

"V románskom období sa používal osobitý druh tehál označovaný ako takzvané plevovky. Používané boli približne v 11. až 14. storočí, sú špecifické obsahom organického plniva v hline. Tehly sú typické mäkkým výpalom a pórovitým povrchom. Rozmery tehál boli veľmi variabilné, čo bolo pravdepodobne spôsobené ručnou výrobou tehál," vysvetlil Botoš.

V zbierkach GMM sú uložené plevovky, ktoré Botoš objavil počas archeologických výskumov románskeho Kostola sv. Abdona v Gemerskom Jablonci a v interiéri neskororománskeho-gotického kostola v obci Žíp. Plevové tehly z oboch lokalít sú datované do obdobia 13. storočia, verejnosti sú v priestoroch múzea prezentované v rámci aktivity Predmet mesiaca.