Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Štvrtok 20. jún 2024Meniny má Valéria
< sekcia Kultúra

V Košiciach sa začali Dni bábkového divadla a hier pre rodiny

Ilustračné foto. Foto: TASR/Milan Kapusta

Na tohtoročnom Virvare predvedie svoje umenie 12 divadelných súborov zo Slovenska, Maďarska, Poľska, Českej republiky, Rakúska, Ukrajiny a Slovinska.

Košice 1. júna (TASR) - Sprievod mestom s bábkami a maskami otvoril dnes popoludní v Košiciach V. ročník Dní bábkového divadla a hier pre rodiny. Podľa organizátorov festival Virvar ponúka množstvo podujatí, ktoré sa uskutočnia oddnes do nedele (4.6.) na viacerých miestach v Košiciach.

Po úvodnom sprievode sa konal 14. ročník festivalu dramatickej tvorivosti klientov zariadení sociálnych služieb Most úsmevov. Na divadelných doskách vystúpili kolektívy z Košického a Banskobystrického samosprávneho kraja.

Inscenácia Podmorská rozprávka v podaní Bábkového divadla Košice (BDK) bola prvým predstavením festivalu. Po ňom nasledovalo chodúľové predstavenie Čierna rodinka v podaní českobudejovického divadla Theatre KVELB Ateliér. Uskutočnilo sa pred historickou budovou Štátneho divadla.

"Program je rozvrhnutý do štyroch dní tak, aby každý deň boli predstavenia pozvaných divadelných súborov a zároveň bohatý sprievodný program. Ten zahŕňa interaktívne hry a súťaže pre deti o vecné ceny, ďalej burzu kníh i výstavu bábok pod názvom Mini Virvar. Potom sú to podujatia akčnejšieho charakteru ako napríklad Virvarová lukostreľba, v rámci ktorej si deti budú môcť zastrieľať z luku a zoznámiť sa s výstrojom lukostrelca," uviedol pre TASR manažér Bábkového divadla v Košiciach Martin Konečný.

Na piatok (2.6.) organizátori pripravili pre záujemcov bubnovú školu s bubeníkom a pedagógom Róbertom Egrešim, ktorý deti zoznámi s rôznymi bicími hudobnými nástrojmi a bubnovaním. "Do toho si dáme aj trochu športu, ktorý bude symbolizovať basketbalový kúzelník Martin Leco. Deti bude v nedeľu (4.6.) učiť žonglovať s basketbalovými loptami," priblížil Konečný.

Na tohtoročnom Virvare predvedie svoje umenie 12 divadelných súborov zo Slovenska, Maďarska, Poľska, Českej republiky, Rakúska, Ukrajiny a Slovinska.

Festival organizuje Bábkové divadlo Košice v spolupráci s Občianskym združením pri BDK.

Kompletný program festivalu môžu záujemcovia nájsť v informačných centrách mesta Košice, na webovej stránke BDK www.bdke.sk a na facebookovom profile BDK.