Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Štvrtok 13. jún 2024
< sekcia Kultúra

V Medzilaboreckom múzeu inaugurovali unikátne diela Andyho Warhola

Na archívnej snímke autoportrét Andyho Warhola z roku 1986, ktorý patril medzi jeho posledné diela vystavené počas jeho života. Foto: TASR/AP Photo

Kompletné portfólio s názvom Flash je séria jedenástich obrazov zo 60. rokov. Zachytáva tri dni po atentáte na prezidenta Kennedyho.

Medzilaborce 14. decembra (TASR) – V Múzeu moderného umenia Andyho Warhola v Medzilaborciach v piatok inaugurovali unikátne diela kráľa popartu. Ide o 11 originálov, ktoré zobrazujú atentát na amerického prezidenta J. F. Kennedyho. Múzeu ho na dobu neurčitú zapožičal súkromný zberateľ.

Kompletné portfólio s názvom Flash je séria jedenástich obrazov zo 60. rokov. "Zachytáva tri dni po atentáte na prezidenta Kennedyho. Andyho nezaujal ani tak samotný atentát, ale mediálne šialenstvo, ktoré sa následne spustilo," uviedol pre novinárov riaditeľ múzea Martin Cubjak. Warhola totiž fascinovala "všadeprítomná emocionálna sila médií". Na Slovensku diela vystavujú po prvý raz.

Kráľ popartu v nich preskúmal traumatické skúsenosti z tohto verejného atentátu. "Pretože Američania sa s týmito emočne nabitými obrazmi stretávali takmer celodenne. Najskôr usmiaty Kennedy s manželkou v Dallase tesne pred výstrelom, potom Lee Harvey Oswald na policajnej stanici v Dallase, Oswaldova puška či známe výroky v agentúrnych správach – aj tieto situácie zachytil Warhol vo svojom portfóliu," priblížil riaditeľ s tým, že je Warholovým unikátnym vizuálnym dokumentom jednej z najsledovanejších udalostí 20. storočia.

V rámci inaugurácie sprístupnili v múzeu aj portfólio Flowers od Keitha Haringa, ktorý bol osobným priateľom Warhola. Je jedným z prvých, ktorý v newyorskom metre tvoril svoje grafity, čím sa dostal do povedomia širokej verejnosti. Spomínané portfólio je jedno z jeho posledných pred jeho smrťou. Obsahuje päť diel.

"V obrazoch prepojil tému kvetov, ktoré sú symbolom jemnosti a krásy s úzkosťou, strachom, vedomím človeka, ktorý vie, že jeho život sa kráti a zomrie v mladom veku. Môžeme vidieť roztečené farby, ich kontrasty, ktoré sa navzájom bijú, tiež nervózne vyplnené biele miesta," vysvetlil Cubjak s tým, že predstavujú spleť emócií, ktoré umelec prežíval.

Diela majú na Slovensku tiež svoju výstavnú premiéru a pochádzajú rovnako zo zbierok súkromnej osoby. Nejde ale o prvé obrazy Keitha Haringa v múzeu. Niekoľko ich totiž návštevník nájde v stálej expozícii Pop-art vs. Street-art.

Múzeum moderného umenia Andyho Warhola vzniklo v Medzilaborciach pred 27 rokmi. Je historicky prvé svojho druhu na svete a doteraz jediné v Európe. V stálej expozícii o pôvode kráľa pop-artu sú prezentované jeho podobizne z detstva, portrét jeho matky Júlie, ale aj košieľka, v ktorej ho krstili, a iné. Jeho návštevnosť stúpa. V tomto roku sa zvýšila o zhruba 30 percent.