< sekcia Kultúra

Slovenské a české čipkárky vystavujú svoju tvorbu v žiarskom MsKC

Ilustračná snímka. Foto: TASR/Martin Palkovič

Za celým projektom stojí kurátorka výstavy a zakladateľka skupiny na sociálnej sieti Ingrid Ondrejičková. Výstavu si môžu návštevníci pozrieť do 15. januára budúceho roka.

Žiar nad Hronom 24. novembra (TASR) - V Mestskom kultúrnom centre (MsKC) v Žiari nad Hronom prezentujú v týchto dňoch svoju tvorbu slovenské a české čipkárky. Na výstave Inšpirácia kremnickou paličkovanou čipkou a spoločné paličkovanie sa predstavujú čipkárky, ktoré sa zúčastnili celoslovenského workshopu, ale aj čipkárky prezentujúce svoju tvorbu prostredníctvom skupiny na sociálnej sieti.

Za celým projektom stojí kurátorka výstavy a zakladateľka spomínanej skupiny na sociálnej sieti Ingrid Ondrejičková. Online priestor sa jej podarilo využiť nielen na prezentáciu prác jednotlivých čipkárov, ale aj na ich edukáciu. Výsledkom bol vznik zaujímavých čipiek, fotonávodov, ale aj videí pre začiatočníkov.

Druhou aktivitou bol workshop. Jeho hlavnou náplňou bolo oboznámenie účastníčok s paličkovanou čipkou, ktorá vznikla v Kremnici, pod vedením súrodencov Vojtecha a Emy Angyalovcov. "Pozreli sme sa tiež na vybrané práce výtvarníkov venujúcich sa technike paličkovanej čipky. Po tomto úvode sa už každá z čipkárok venovala návrhu a neskoršej realizácii svojej vlastnej práce. Druhú časť tejto výstavy tvoria čipky, ktoré vznikli priamo na workshope," uviedla autorka projektu.

Alena Galetová z MsKC informovala, že výstavu si môžu návštevníci pozrieť do 15. januára budúceho roka.