Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Pondelok 16. september 2024Meniny má Ľudmila
< sekcia Kultúra

V Pohronskom múzeu sprístupnia výstavu M. Víglašskej a J. Vojčiaka

Ilustračná fotografia. Foto: TERAZ.sk

Oboch autorov spája živel zeme a premeny krajiny časom, počasím, zásahom prírody a človeka.

Nová Baňa 30. júla (TASR) - V Pohronskom múzeu v Novej Bani v piatok (2. 8.) o 18.00 h sprístupnia výstavu Denníky krajiny, zeme a hliny. Spoločná výstava autorov, záhradnej a krajinnej architektky Martiny Víglašskej a akademického sochára Juraja Vojčiaka, predstaví fotografiu a keramickú plastiku.

Ako informovala kurátorka výstavy a učiteľka výtvarného odboru Základnej umeleckej školy (ZUŠ) Nová Baňa Michala Lenčová, výstava je premiérou autorov v rodnom meste a zároveň poslednou akciou v rámci osláv 60 rokov výtvarného odboru pod záštitou ZUŠ Nová Baňa a Pohronského múzea za podpory mesta a Banskobystrického samosprávneho kraja.

"Výstava bývalého učiteľa a jeho žiačky symbolicky ukotvuje pokračovanie spolupráce našej školy s múzeom pri organizácii výstav a sprievodných akcií bývalých absolventov výtvarného odboru každý druhý rok a zakladá tradíciu oslavy výtvarného umenia a umeleckého školstva a ich významu pre región a Slovensko," konštatovala Lenčová.

Oboch autorov podľa jej slov spája živel zeme a premeny krajiny časom, počasím, zásahom prírody a človeka. Keramické plastiky Vojčiaka vznikli ako improvizácia autora na podnety zvonka - krajiny, živého a neživého, aj na časť fotografií Víglašskej a nadobudli prekvapivé a nezávislé formy od poznaného sveta.

Juraj Vojčiak ako absolvent Školy umeleckého priemyslu Bratislava pokračoval v štúdiu keramiky a porcelánu na Vysokej škole umeleckopriemyselnej v Prahe. Má za sebou sympóziá a výstavy aj v zahraničí, diela v súkromných zbierkach i mimo Slovenska. V rokoch 1986 - 1998 bol výtvarným pedagógom na ZUŠ Nová Baňa. Tvorí v Novej Bani.

"Fotografie Martiny Víglašskej z málo známych kútov sú reálnymi portrétmi krajiny a predsa pôsobia nereálne až fantasticky. Máme dojem, že mizne všetko konkrétne a zostáva len duša a podstata krajiny," podotkla Lenčová. Je to dané podľa jej slov tým, že autorka je absolventkou krajinnej a záhradnej architektúry na Slovenskej poľnohospodárskej univerzite v Nite a pri svojej práci potrebuje poznať a mať rada krajinu, jej flóru a faunu. Navrhuje pre súkromné a právnické osoby, zúčastňuje sa na medzinárodných projektoch. Žije vo Viedni.