< sekcia Kultúra

V pražskom Národnom divadle rozdávali Ceny Thálie za rok 2011

Foto: TASR/Michal Svítok

Za celoživotné majstrovstvo si ju odniesli činoherec Luděk Munzar, tanečník Vlastimil Harapes a operný spevák René Tuček.

Praha 24. marca (TASR) - České divadelné Ceny Thálie za to najlepšie, čo vzniklo v Českej republike a malo premiéru v uplynulom roku, odovzdali dnes na galavečeri v pražskom Národnom divadle.

V 19. ročníku cien Hereckej asociácie dostalo sklené sošky rozličných farieb celkove 13 ocenených.

Za celoživotné majstrovstvo si ju odniesli činoherec Luděk Munzar, tanečník Vlastimil Harapes a operný spevák René Tuček.

Luděk Munzar, ktorému plný sál Národného divadla aplaudoval postojačky, vo svojom poďakovaní spomenul, že prvú scénu opustil dobrovoľne pred 22 rokmi a nikdy mu neprišlo na um, že sa tam ešte niekedy vráti. "Ďakujem vám," povedal dojatému sálu, v ktorom sedeli aj jeho dcéra Bára a dlhodobo chorá manželka Jana Hlaváčová.

Za najlepší mužský herecký výkon roku 2011 dostal Cenu Thálie Václav Neužil z Dejvického divadla v Prahe za postavu Mugsu v inscenácii Dealer's Choice. Neužil porazil Juraja Kukuru, nominovaného za hru, v ktorej hrá sám seba, i Ladislava Špinera.

Za najlepší ženský herecký výkon prevzala Cenu Thálie herečka Helena Dvořáková za postavu Ysé v hre Polední úděl, ktorú naštudovala pražské Divadlo v Dlouhé. Za rovnakú postavu nedávno získala aj cenu Alfréda Radoka.

V odbore muzikál porota ocenila speváčku Moniku Absolonovú za hlavnú postavu v muzikáli Funny Girl (naštudovalo Severočeské divadlo opery a baletu Ústí nad Labem) a herca Dušana Vitázka, ktorý stvárnil obe hlavné úlohy v muzikáli Jekyll a Hyde (Městské divadlo Brno).

V kategórii baletu si Cenu Thálie odniesli Miho Ogimoto za postavu Giselle v rovnomennom predstavení Štátnej opery Praha a Jan Fousek za postavu Vikomta de Valmont v predstavení Nebezpečné známosti, ktoré naštudovalo Národní divadlo Brno.

V kategórii opery porota ocenila Annu Klamo za postavu Lakmé v rovnomennom predstavení Severočeského divadla opery a baletu Ústí nad Labem a Jaceka Straucha za hlavnú postavu v predstavení Cardillac, ktoré naštudovalo Národní divadlo moravskoslezské Ostrava.

Večer moderoval Antonín Procházka, ktorý si v úvode posťažoval: Platy nie sú ružové a preto si herci nemôžu dovoliť akciu 'Ďakujeme, odíďte'. Pretože keby to urobili, budú počuť iba ' ahoj a pozdravuj'. Druhou gážou je potlesk, čo je však ťažko zmeniteľná valuta. Zatiaľ som sa totiž neodvážil zatlieskať taxikárovi za jeho výkon, citoval ho server idnes.cz.

Páči sa mi TERAZ.SK na Facebooku

Staňte sa fanúšikom a sledujte dôležité správy z TASR priamo na vašom Facebooku.