< sekcia Kultúra

V SNG sú experimentálne expozície

Ilustračná snímka. Foto: TASR Henrich Mišovič

Na prvom poschodí Esterházyho paláca nájdu priaznivci umenia Knižnicu Kornela a Nade Földváriovcov a expozíciu Podivuhodné dejiny umenia s profesorom Škrečkom autorskej dvojice Fuczik - Kakalík.

Bratislava 16. mája (TASR) - Krajina za mapou je súhrnný názov dvoch experimentálnych expozícií, ktoré v stredu (15. 5.) slávnostne otvorili v Slovenskej národnej galérii (SNG). Na prvom poschodí Esterházyho paláca nájdu priaznivci umenia Knižnicu Kornela a Nade Földváriovcov a expozíciu Podivuhodné dejiny umenia s profesorom Škrečkom autorskej dvojice Fuczik - Kakalík. Napriek ich rozdielnosti obe spája poslanie, ktoré si galéria definovala už dávnejšie - prezentovať návštevníkom popri fondoch aj ďalšie obsahy, uviesť ich do širších kultúrnych kontextov, sprostredkovať poznanie, inšpirovať, byť miestom kultúrnych experimentov. "Zámerom bolo zároveň vytvoriť prostredie, v ktorom by sa návštevníci cítili dobre a nadviazali nekomplikovaný vzťah k dejinám umenia, ktoré môžu aj pod naším vedením ďalej kultivovať. A ukázať, že je tu rovnaké umenie pre deti, dospelých aj odborníkov," vysvetľuje generálna riaditeľka SNG a kurátorka experimentálnych expozícii Alexandra Kusá.

Iniciátorom földváriovskej knižnice bol predčasne zosnulý spisovateľ a režisér Peter Krištúfek. "Jeho dlhoročnou snahou bolo nájsť spôsob, ako zachovať veľkú zbierku Kornelových kníh. Nešlo však iba o knihy a knižnicu, ale aj o zberateľskú posadnutosť," hovorí kurátorka s tým, že autori expozície chceli ukázať knižnicu ako súčasť životného priestoru: "Ako fyzické miesto a urobiť zmysluplnú inštaláciu z toho, ako Kornel pod láskavým dohľadom pani Nade premenil vlastný byt na obraz svojej knihomoľskej vášne. To, čo mali Földváriovci rozhodené v priestore bytu, sme nainštalovali na stenu, chaos sme usporiadali do obrazu. Výsledkom je zavesená knižnica - obraz Kornelovho zberateľstva."

Knižnica reflektuje nielen Földváriho záľubu v tzv. béčkovom žánri - dobrodružnej literatúre, kovbojkách a detektívkach. "Je to klasická domáca knižnica, v ktorej sa pletie kuchárka s knihou Vojna a mier, mayovky so svetovou literatúrou. Tento chaos je, samozrejme, riadený. Online bude k dispozícii katalóg," objasnila. Návštevníkom vraj bude dovolené všetko, okrem devastácie priestorov. "Neboli by sme radi, keby dávali knihy späť na miesto, odkladať ich budeme my. Rozčítané knihy so záložkou a svojím menom si môžu užívatelia odložiť," poznamenala kurátorka k projektu, ktorý má ešte pokračovať. Momentálne je v knižnici 9500 titulov, ale časti stien sú prázdne, a byt Foldváriovcov je stále plný kníh.

Atmosféru "knižnicovej obývačky" dotvára vypchatý kôň, ktorého v SNG nazvali Kornelka. "Kornel bol recesista, mal rád kovbojky, tak sme si povedali, že tu bude kôň v izbe. Chceli sme, aby to bol aj expozičný prvok, ktorý priestor ozvláštni," povedala pre TASR Kusá. "Kobylka z južného Slovenska dostala druhý muzeálny život, bude strážiť knižnicu Kornela Földváriho," doplnila s úsmevom.

Za rozhodnutím prevádzkovať földváriovskú knižnicu bol aj iný než primárne vzdelávací a iniciačný cieľ. "Je to hold vzdelanosti, pamätník a pocta človeku, ktorý celý život nenápadne pozitívne formoval náš intelektuálny priestor," vyhlásila šéfka SNG. Knižnica bude podľa nej slúžiť aj ako ďalší spoločenský priestor galérie na organizovanie besied, prednášok a iných komorných akcií.

Na vernisáži sa zúčastnila aj manželka Kornela Földváriho, 86-ročná pani Naďa, ktorá sa v novom priestore cítila ako vo sne. "Je to druhý život kníh, ktoré boli doma inak poukladané a všelijaké uličky tvorili, a toto je nádherná paleta. Nechce sa mi veriť, že sú to ony. Sú znovu v službe, tak ako to knihám prináleží. Galéria robí krásny experiment, dáva do kontextu výtvarné umenie s inými umeniami, akoby skúmala hranice, to je to hlavné, čo by sme mali teraz robiť. Hranice vôbec sú veľmi inšpirujúci priestor," komentovala expozíciu muzikologička a publicistka. Potvrdila, že v byte Földváriovcov boli skutočne knihy všade: "Hovorievala som, že v tom byte bývajú knihy, my tam sme nadôvažok. Ja som písala väčšinou na kolenách a Kornel mal v kuchyni miestečko približne 1 x 1, už nás utláčali, prerástli nám cez hlavu. To už bol skoro akt zúfalstva, ale on sa nemohol s tým rozlúčiť, a ja tiež nie."