Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Utorok 21. máj 2024Meniny má Zina
< sekcia Kultúra

V Soule zrušili vystúpenie moskovského divadla Boľšoj teatr

Ilustračná fotografia. Foto: TERAZ.sk

Predstavenie zrušili pre narastajúci tlak verejnosti, ktorá vníma vystúpenia ruských umelcov ako podporu ruského prezidenta Vladimira Putina.

Soul 15. apríla (TASR) - V juhokórejskom Soule v pondelok mesiac pred premiérou zrušili slávnostné predstavenie moskovského divadla Boľšoj teatr, v ktorom malo účinkovať šesť ruských tanečníkov. Vystúpenia s ruskými účinkujúcimi rušia po celom svete, odkedy Rusko pred dvoma rokmi vpadlo na Ukrajinu. TASR informuje na základe informácií agentúry Jonhap.

Usporiadateľ podujatia Ballet & Model oznámil zrušenie predstavenia po tom, ako koncertná sála odmietla návrh na zmenu obsadenia a programu. V predstavení pod názvom "Gala koncert divadla Boľšoj teatr 2024 v Soule" malo účinkovať 20 tanečníkov, pričom 12 z nich bolo z rovnomennej inštitúcie.

Predstavenie zrušili pre narastajúci tlak verejnosti, ktorá vníma vystúpenia ruských umelcov ako podporu ruského prezidenta Vladimira Putina. Nedávno v Južnej Kórei zrušili aj predstavenie hviezdnej baleríny z Ruska Svetlany Zacharovovej.

Usporiadateľ predstavenie sprvu nezrušil úplne a chcel ho zmeniť na "Úžasný koncert divadla Boľšoj teatr 2024 v Soule". Vystupovať v ňom mali tanečníci Boľšoj teatru, ibaže v menšom počte a s pozmeneným programom. Lenže stredisko Sedžong, kde sa malo vystúpenie konať, odmietlo prijať zmenený program, pričom ako dôvod uviedlo rozsah zmien.

Ruské veľvyslanectvo v Soule v pondelok vyjadrilo poľutovanie nad zrušením podujatia.