< sekcia Kultúra

V Tatrách sú miesta, kde nesmie zaznieť ani sláčik

Na snímke Nižné Wahlenbergovo pleso vo Furkotskej doline.Turistický okruh Mlynickou a Furkotskou dolinou po žltej turistickej značke zo Štrbské Plesa s prechodom cez sedlo Bystrá lávka (2300 m n. m.), je obľúbeným cieľom návštevníkov Vysokých Tatier. Cestu Furkotskou dolinou pri zostupe či výstupe môže skrátiť sedačková lanovka zo Štrbského Plesa k Chate pod Soliskom. Foto: TASR/Milan Kapusta

Návštevníci festivalu Tatra Flowers sa môžu tešiť na vystúpenie SĽUK-u, Jany Kirschner, kapiel Billy Barman, Genius Locci, Carpet Cabinet či Valér Miko Trio.

Vysoké Tatry 16. augusta (TASR) – Riaditeľ Správy Tatranského národného parku (TANAP) Pavol Majko uviedol, že krásne kopce a umenie spolu vždy ladia. Vyjadril sa tak na margo festivalu Tatra Flowers, ktorý sa má na území Vysokých Tatier uskutočniť 1. – 3. septembra. Podľa jeho slov sú v Tatrách miesta, kde nesmie zaznieť ani sláčik a v týchto lokalitách ani nezaznie. Reagoval tak na výzvu Slovenského ochranárskeho snemu (S-O-S), ktorý adresoval umelcom list, aby nevystúpili v tatranských rezerváciách.

Organizátori festivalu zdôraznili, že ich prioritou ostáva cieľ neublížiť Tatrám v žiadnom smere. Zároveň doplnili, že kreovanie hudobného festivalu vo veľhorách považujú za veľkú zodpovednosť. "Podujatie Tatra Flowers organizujeme s plným rešpektovaním prírody Vysokých Tatier a v úzkej spolupráci s TANAP-om," uviedla Adriána Čahojová z organizačného výboru festivalu Tatra Flowers. Spoločné diskusie o podmienkach realizácie na jednotlivých miestach určili jasné podmienky spolupráce. "Ich výsledkom sú koncerty špeciálne upravené do akustických či komorných verzií bez použitia akejkoľvek techniky na Téryho chate a tiež časy podujatí prispôsobené životu a biorytmu Tatier. Väčšina koncertov preto neodznie večer, ale v poludňajších či v skorých popoludňajších hodinách," povedala Čahojová. Podľa Majka sa našli vhodné lokality na hudobné vystúpenia. "Nevidíme žiaden bod, ktorý by pri dodržaní dohodnutých pravidiel mohol mať na prírodu nejaký negatívny vplyv. Treba zdôrazniť, že program Tatra Flowers sa odohrá na miestach, ktoré sú navštevované bežne a konajú sa tam aj iné podujatia," zhodnotil riaditeľ Správy TANAP-u.

"Tatry sú veľmi špecifické, verejnosť sa vždy zaujíma, čo sa v nich deje. Počítali sme preto aj s negatívnymi reakciami či pochybnosťami," uviedol produkčný šéf projektu Jozef Murín. S-O-S poukázal na to, že koncerty sa neuskutočnia len v podhorí či v bývalých tatranských kúpeľných osadách na okraji národného parku, ale aj hlboko v jeho vnútri či na území národných prírodných rezervácií, ktoré sa nachádzajú v najvyššom stupni ochrany.

Nový festival má podľa organizátorov spojiť umelecký zážitok s prírodným prostredím Vysokých Tatier. Pôjde o 30 koncertov na ôsmich miestach, pričom ponúknuť má zmes rôznych žánrov, ako je folklór, klasická hudba, etno či moderná alternatíva. Návštevníci sa môžu tešiť na vystúpenie SĽUK-u, Jany Kirschner, kapiel Billy Barman, Genius Locci, Carpet Cabinet či Valér Miko Trio. Hudobnú produkciu Tatra Flowers doplní Peter Hámor a Pavol Barabáš so svojimi filmovými projekciami.