Quantcast
< sekcia Kultúra

V tieni veže Bojnického zámku opäť ožije príbeh nevernej čiernej panej

Bojnický zámok Foto: TASR/Pavol Remiáš

Podujatie pre svojich návštevníkov pripravilo opäť po roku Slovenské národné múzeum (SNM)- Múzeum Bojnice a budú ho môcť navštíviť od 12. do 14. augusta.

Bojnice 9. augusta (TASR) - Príbeh čiernej panej, ktorá musela skočiť z veže zámku v Bojniciach pre údajnú neveru, rozpovie muzikálový príbeh V tieni veže. Podujatie pre svojich návštevníkov pripravilo opäť po roku Slovenské národné múzeum (SNM)- Múzeum Bojnice a budú ho môcť navštíviť od 12. do 14. augusta. Informovala TASR kultúrno-propagačná manažérka SNM-Múzea Bojnice Petra Gordíková.

"V Bojniciach žil hradný pán spolu so svojou vernou a oddanou manželkou. Jedného dňa však pána povolali do boja proti Turkom a ten zanechal svoju mladú ženu v rukách svojich príbuzných, ktorí jej závideli. Po návrate z bojov čakala hradného pána žena s dieťatkom v náručí. Príbuzní, ktorých závisť časom prerástla do nenávisti, mu však nahovorili, že ho mladá pani hradu podvádzala," priblížila príbeh Gordíková.

Zloprajná rodina a falošní svedkovia podľa nej prinútili grófa k neobvyklému rozhodnutiu, zámocká pani bola povinná skočiť aj spolu s dieťaťom z Huňadyho veže do kamennej priekopy. "V prípade jej neviny sa jej nič nestane, Pán Boh ju zachráni, ak však zhrešila, skončí svoj život na dne priekopy. Zámocká pani oblečená v čiernych šatách vystúpila s dieťaťom v náručí na hradbu veže a skočila. No namiesto pádu na dno priekopy sa vzniesla za zvuku lahodnej hudby k nebesiam," doplnila.

Až vtedy si hradný pán podľa Gordíkovej uvedomil, že zradil svoju lásku. "Od tých čias vraj počuť popri Huňadyho veži čudesné hlasy a zvuky. To hradná pani pokoja nenašla. Odetá v čiernom sa prechádza komnatami zámku a hľadá svoje stratené šťastie," uzavrela.

Pôvodný bojnický muzikál pochádza z pera Vojtecha Bartka. Premiéru na divadelných doskách mal v roku 2004. Predstavenie si budú môcť návštevníci pozrieť v tieni jednej z veží Bojnického zámku vo večerných hodinách, so vstupmi od 18.00 h do 22.00 h.